Data o inflaci v USA oslabily americký dolar

Středa 14. července

USD UP FX24

Podle reportovaných dat Růst cen v USA dál zrychluje, zboží a služby podražily o 5,4 % a míra inflace ve Spojených státech tak v červnu letošního roku 2021 vystoupala na 5,4 procenta, a dostala se tak na maximum od srpna roku 2008. Nicméně Šéf amerického Fedu Jerome Powell přitom říká, že je inflace pouze dočasný jev. Reakce investorů devizového trhu aktuálně prozatím mírně oslabila směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) dle ukazatele dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Aktuálně během středečního evropského rána dne 14.7.2021, zhruba v čase 7:04 CET byla tato hodnota dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) ve výši 92,72 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se pak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,1783 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,08 % kurzu vůči USD. Této vzniklé situace zvýšení míry inflace spolu s momentálním oslabením směnné hodnoty amerického dolaru (USD) využili obchodníci z mimo US dolarové zóny a to v rámci komoditního trhu při obchodu se zlatem. Na základě zvýšené poptávky po komoditě investičního zlata tak jeho cena překonala cenovou hranici 1.800 USD za trojskou unci a aktuálně dne 14.7.2021, zhruba v čase 7:03 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.812,90 USD za trojskou unci s dosavadním denním nárůstem o + 0,17 % své ceny.

Původní předpoklady analytiků makléřských společností a zejména finančních stratégů investičních bank v napojení na centrální bankéře USA z Federal Reserve System (FED) uváděly, že míra inflace v květnu letošního roku 2021 se zastaví těsně pod hranicí 5 procent a následně bude mít tendenci klesat. Tento odhad podle současných reportovaných dat se tak výrazně odklonil od stávající reality stavu míry inflace a jeho vývoji ve Spojených státech.  Američané se tak musejí vyrovnat už s třetím měsícem silného růstu cen, což je zatím nejnovější důkaz toho, že jak se otevírá ekonomika po uzávěrách nařízených kvůli pandemii, výrazně se zvyšuje poptávka po zboží a službách a s ní i ceny tohoto zboží a těchto služeb, kdy navíc mnohde se jich ani nedostává. Pokud by se nebraly v úvahu kolísavé ceny potravin a energií, pak ceny za červen roku 2021 proti květnu letošního roku 2021 vzrostly rovněž o 0,9 procenta, zatímco v květnu jejich růst činil 0,7 procenta. Meziročně tato takzvaná jádrová inflace činí aktuálně 4,5 procenta a je nejvyšší od listopadu 1991. 

Nejvyšší podíl na zvýšeném tempu růstu míry inflace v USA mají energie a pohonné hmoty, které za poslední rok v USA zdražily o 24,5 procenta, zatímco například potraviny zvýšily svoji cenu v průměru pouze o 2,4 procenta meziročně. Inflace podle analytiků makléřských společností zřejmě už dosáhla vrcholu, avšak až do příštího roku 2022 by však měla zůstat zvýšená, protože ceny mnoha služeb souvisejících s cestováním stále zůstávají nižší než před pandemií. „Tempo ekonomického oživení může v nadcházejících měsících trochu zpomalit a inflace se může snížit z nedávných velmi zvýšených úrovní,“ uvedl analytik společnosti JPMorgan Funds David Kelly. Nicméně stále se se podle něj zdá, že ekonomika v nadcházejících měsících dosáhne úplného zotavení, takže poptávka bude výrazně vyšší, což udrží i vyšší inflaci. Šéf americké centrální banky Federal Reserve System (FED) a předseda klíčového výboru centrální banky FOMC(Federal Open Market Commitee) pan  Jerome Powell několikrát uvedl, že vyšší inflace bude přechodná a že očekává návrat k normalizaci také u dodavatelských řetězců,  jeho názor sdílí i ministryně financí Janet Yellenová, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.