ECB již vytváří digitální euro

Úterý 6. října

digitalni_euro

Evropská centrální banka (ECB) chce mít ve své gestci vlastní digitální měnu neboli kryptoměnu, která by měla být přímou konkurencí stávající nejrozšířenější virtuální - digitální kryptoměně) Bitcoin (BTC). Tato prozatím nikým neregulovaná digitální měna Bitcoin (BTC) se v průběhu evropského úterního rána dne 6.10.2020, zhruba v čase 6:30 CET na burzce virtuálních měn Coinbase obchodovala ve vzájemném směnném kurzu vůči americkému dolaru (USD) na hodnotě ve výši 10.785,00 USD za BTC s dosavadním denním posílením o + 0,258 % kurzu vůči USD.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

Virtuální měna Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami. A právě tento fakt staví případně nově vzniklou virtuální měnu digitálního eura pod kuratelou Evropské centrální banky do pozice již méně atraktivního směnného prostředku a vytváří různé spekulativní příběhy o tom jak centrální banky světa postupně omezí a zpřísní obchod se stávajícími neregulovanými kryptoměnami a zejména pak s Bitcoiny, aby i tuto část finančního trhu dostaly pod svojí výlučnou kontrolu. Nicméně zveřejněné stanovisko ECB k této věci uvádí, že intenzivní práce na digitálním euru jsou zejména proto, aby tato digitální měna ECB vykryla případný nedostatek stávající fyzické měny euro (EUR) v bankovkách a nahradila tak část plateb v hotovosti.

Velké centrální banky studují možnosti vytvoření oficiálně schválených digitálních měn, aby byly schopny vyřešit poptávku po elektronických platebních prostředcích a odvrátily konkurenci bitcoinu a dalších kryptoměn. ECB od 12. října otevírá veřejnou konzultaci k zavedení kryptoměny a testovací fázi. Rozhodnout, zda bude v projektu pokračovat, chce do poloviny příštího roku. Švédská centrální banka už měsíce testuje svoji e-korunu a testy s platformou zahájila také čínská centrální banka. Centrální banky ve Spojených státech, Japonsku a Británii se k zavedení digitální měny centrální bankou zatím stavějí opatrně. V Německu, největší ekonomice eurozóny, i dalších zemích regionu stále převažují platby v hotovosti. To znamená, že případné zavedení digitální měny zřejmě nebude pro region moc přitažlivé, uvedla agentura Reuters.