Euro oslabilo v obavě investorů z kroků ECB

Úterý 24. září

Euro znak FX24

Jednotná evropská měna euro (EUR) během noci z pondělí na úterý 24.září 2019 oslabila pod hranici 1,10 USD za EUR svého vzájemného směnného kurzu. Podle analytiků je to důsledek obav investorů z dalšího vývoje ekonomiky eurozóny a zejména po včerejším dne 23.9.2019 reportingu německých hospodářských dat, které se ukázaly jako velmi slabé. Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 24.9.2019 se měnový pár EUR/USD, zhruba v čase 6:38 CET obchodoval na Forex trhu ve vzájemném kurzu na hodnotě ve výši 1,0989 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,02 % kurzu vůči USD.

Dalším faktorem vedoucí euro k oslabení vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru je skutečnost, kdy institucionální investoři mají vážné pochybnosti o funkčnosti zaváděných opatření Evropskou centrální bankou (ECB) k ozdravění evropské ekonomiky a zejména pak k podpoře ekonomického růstu zemí eurozóny, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. V minulém týdnu a to ve čtvrtek 19.9.2019 dosluhující šéf ECB pan Mario Draghi oznámil další snížení úrokových sazeb a tím pádem prohloubení záporné úrokové sazby na hodnotu – 0,50 % p.a. a seznámil investory a celou širokou veřejnost s podpůrným programem ekonomiky eurozóny ve formě odkupu vládních dluhopisů zemí eurozóny v hodnotě 20 miliard EUR měsíčně.

 

Toto opatření ve formě odkupu vládních dluhopisů ve své podstatě znovu obnovuje již loni ukončený program kvantitativního uvolňování eura (QE-EUR) a to jen v menším objemu vynaložených finančních zdrojů ze strany ECB a to bez časového omezení takzvaně dle uvážení ECB do odvolání. “Nejsme přesvědčeni, že současné úsilí ECB bude mít požadovaný účinek, máme dojem, že při použití tohoto nástroje budou pravděpodobně negativní účinky převažovat nad pozitivními účinky,” řekl předseda ING Hans Wijers Mandy Drury pro ekonomické zpravodajství CNBC. “Měnová politika má svá omezení a nepředpokládáme, že tento impuls povede k dalším investicím, ani nebude motivovat lidi k větší spotřebě,” uvedl pan Drury. “Ve skutečnosti by to mohlo vést k velké nejistotě, kde lidé skutečně zvyšují své úspory a určitě nebudou investovat více.”, dodal tento finanční odborník.

 

V reakci na tyto skutečnosti a následný vývoj globálního finančního trhu v souvislosti se stále probíhající obchodní válkou mezi USA a Činou, kdy vzájemné napětí účastníků sporu  částečně polevilo se oproti euru začalo dařit americkému dolaru a jeho směnná hodnota vzrostla. Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 24.9.2019, zhruba v čase 7:02 CET se hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn pohybovala ve výši 98,67 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Americký dolar tak po několika dnech posílil i vůči japonskému jenu (JPY) o + 0,06 % kurzu při stavu vzájemné hodnoty ve výši 107,61 JPY za USD. Reakce jednotné evropské měny euro v návaznosti na celkový vývoj globálního finančního trhu v napojení na investory, lze dle vývoje devizového trhu již očekávat v průběhu tohoto 39.týdne roku 2019, uvádějí finanční stratégové investičních bank.