Evropské trhy posilují spolu s eurem

Úterý 24. listopadu

ECB FX 24

Podle očekávání a predikcí analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank měl by úterní evropský akciový trh dne 24.11.2020 otevřít na vyšších hodnotách ceny svých akcií. Spolu s tímto obchodním trendem byl i během evropského rána tohoto dne pozitivní investorský sentiment ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR), kdy v uváděný den a zhruba v čase 8:31 CET se globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,185 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,10 % kurzu vůči USD.

Pozitivní investorský sentiment je pak podle ekonomických zpravodajů způsoben zejména přívětivými zprávami za Atlantikem, kde v Spojených státech amerických podle posledních nočních zpráv z pondělí na úterý 24.11.2020 evropského času již postupně dochází k přípravám přechodu vládní agendy z rukou současného prezidenta pana Donalda Trumpa do rukou nově zvoleného prezidenta USA pana Joe Bidena, a to za situace, kdy stále Donald Trump svoji porážku veřejně nepřiznal a výsledek voleb rozporuje u soudů. Nicméně tento akt přípravy předání vládní agendy před samotným datem inaugurace nového prezidenta USA dne 20.ledna 2021 je podle zpravodajů nezbytně nutný s ohledem na klíčovou funkci prezidenta USA ve vztahu k národní bezpečnosti.

Právě vztah nově zvoleného prezidenta USA pana Bidena k Evropě a zejména pak k Evropské unii, který je analytiky hodnocen velmi kladně a vstřícně, dává evropským investorům pozitivní výhled pokračující obchodní spolupráce bez cel a dalších poplatků, které by jinak hrozily za pokračování Trumpovi administrativy. Pan Biden rovněž představil některé své členy vládního kabinetu na klíčových pozicích, kteří rovněž nejsou žádnou neznámou osobností a tudíž nejen investorský svět dokáže odhadnout co od těchto osob v novém vládním kabinetu USA může očekávat. Za zmínku jistě stojí nominace pro pana Antonyho Blinkena jako ministra zahraničních věcí USA, který má osobní vztah k Evropě neboť jeho otec byl velvyslancem v maďarské Budapešti a sám pak studoval ve Francii a řadu let tak strávil zejména v Paříži. V minulosti již pan Blinken působil na vysokých úřednických postech jak v Obamově tak i Clintonově administrativě a zejména byl oblíbeným poradcem bývalého viceprezidenta Joe Bidena.

Dalším známou osobou, kterou pan Joe Bidena nominoval například na funkci ministra financí je pak nejen finančnímu světu velmi dobře známa bývalá šéfová centrální banky USA Federal Reserve System (FED) paní Janet Yellenovou. Ovšem nejen pozitivní vývoj pro Evropu v USA způsobil oživení trhu, ale jak uvádějí analytické zdroje dalším velmi silným signálem je velmi brzký výhled celoplošné vakcinace proti nemoci Covid-19, jejíž výzkum a klinické testy se již posunuli do stádia sériové výroby a tudíž již velmi brzy bude k využití. Například Česká republika prostřednictvím svého ministerstva zdravotnictví již objednala tuto vakcínu pro více jak 5,5 milionu obyvatel s tím, že celoplošné očkování na území ČR se očekává na přelomu února a března příštího roku 2021. Ovšem například v Německu chystají spustit očkování obyvatel shodně jako v USA již v polovině prosince letošního roku 2020, Všechny tyto kroky pak dle analytiků vedou k oživení finančního trhu v souvislosti s rozvolňováním opatření v rámci boje proti pandemii a následnému posílení ekonomiky jednotlivých členských států EU a zejména pak zemí eurozóny ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR), kdy ekonomičtí zpravodajové předpokládají růst EUR spolu s evropským akciovým trhem.