Evropský akciový trh po oznámení cel USA v poklesu
Pátek 28. března
Evropské akcie po vyhlášení cel na dovážené automobily do USA ve výši 25 % s účinností od 2.dubna letošního roku 2025 výrazně změnily investorský sentiment evropského akciového trhu. Toto oznámení o celním tarifu USA na automobily, které nejsou vyrobeny na území USA učinil prezident pan Donald Trump již ve středu dne 26.3.2025, avšak v čase po ukončení obchodování nejen na evropských trzích, ale i na americkém Wall Street. Následující otevření evropského akciového trhu ve čtvrtek dne 27.3.2025 již bylo v poklesu cen akcií a tento obchodní trend evropského akciového trhu doposud přerval i v pátek dne 28.3.2025.
Aktuálně se tak v uvedeném závěru tohoto 13.týdne roku 2025 během evropského poledne dne 28.3.2024 evropský akciový trh nacházel v obchodním trendu dosavadního medvědího trhu. Například ukazatel převážně německého akciové trhu akciový index DAX, který udává stav frankfurtské burzy cenných papírů vykazoval dosavadní denní pokles o – 0,72 % bodové hodnoty. Právě pro Německa jsou tato celní opatření ze strany USA nesmírně kritická neboť z rozhodující části je prosperita německého hospodářství odvislá od automobilového průmyslu, který vyjma Německa tvoří i tak zvanou páteřní část celé evropské ekonomiky s dosahem do eurozóny. Pokles akciového trhu zaznamenali investoři i ve Francii, kde pařížský akciový index CAC 40 vykázal dosavadní pokles o – 0,66 % bodové hodnoty. Tomuto evropskému poklesu se nevyhnula po předchozích rekordních nárůstech ani Burza cenných papírů Praha, kde její akciový index PX v uvedeném dni a čase vykázal dosavadní pokles o – 0,62 % bodové hodnoty. Téměř jedinou evropskou výjimkou je pak akciový index Velké Británie, kdy londýnský akciový index FTSE vykázal dosavadní denní růst o + 0,07 % bodů.
Tato situace ohledně obav z vývoje evropské ekonomiky s globálním přesahem na základě radikální celně tarifní politiky USA nezasáhla jen akciové trhy, ale rovněž se projevila ve vztahu k formovým obchodům v rámci devizového trhu s jednotnou evropskou měnou euro (EUR) a její směnné hodnoty. V současnosti tak jednotná evropská měna euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) oslabila a tento tak zvaně globální měnový pár EUR/USD se v pátek dne 28.3.2025, zhruba v čase 12:36 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,077 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,278 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy hodnota USD dle dolarového indexu ICE US Dollar Index, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn vykazovala bodový stav ve výši 104,49 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,15 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Tento dolarový index v rámci hlavních světových měn zahrnuje výrazný podíl právě jednotné evropské měny euro (EUR) ve svém měnovém koši sloužící k porovnání USD a stanovení bodového stavu tohoto indexu.
Tato situace ohledně zavedení cel na automobily dovážené do USA tak podle analytiků po nejvíce zasáhne evropský trh a tak je jen otázkou času jak sdělují ekonomičtí zpravodajové, než Evropská unie zavede reciproční cla a zároveň rozšíří okruh dotčených výrobků a služeb podléhající clům. Jednou z možných odvetných nebo-li recipročních opatření by mohlo být zavedení poplatků za využívání služeb elektronických plateb americké společnosti PayPal v Evropě. Evropská unie by v reakci na americká cla mohla uvalit poplatky na on-line platební firmu PayPal. Podle agentury Reuters to v pátek dne 28.3.2025 novinářům v Berlíně řekl poslanec Evropského parlamentu (EP) Bernd Lange, který vede parlamentní výbor pro mezinárodní obchod. Tato všechny opatření a jejich následně odvetná reciproce tak plně zvyšují napětí mezi EU a USA a de facto se tímto spouští globální obchodní válka, která silně narušuje již tak velmi křehké trans atlantické vztahy. Podle analytiků a finančních stratégů finančních trhů lze předpokládat, že tento obchodní trend poklesu bude pokračovat i v následujícím týdnu.