Federal Reserve ponechal sazby blízko nuly

Čtvrtek 17. září

FED M3 FX24

Centrální banka Spojených států amerických FED (Fedral Reserve System) ponechala úrokové sazby v doposud nezměněné výši téměř na nulových hodnotách a to v rozmezí od 0,00 do 0,25 % p.a. s tím, že toto tradiční dvoudenní zasedání Federálního výboru otevřeného trhu FOMC (Federal Open Market Committee), které probíhalo od úterý dne 15.9. do středy 16.9.2020, naznačilo ve svém výhledu, že pokud nenastane výrazná změna situace na trhu a ve vývoji ekonomiky USA, tak FOMC FED bude vyvíjet snahu ve svých rozhodnutích, aby současná výše úrokových sazeb byla poplatná minimálně do roku 2023 a možná i déle.

Toto zasedání FOMC FED tak dle komentářů ekonomických zpravodajů bylo první, které dalo takto dlouhodobější výhled ohledně úrokových sazeb v USA. Vyjma rozhodnutí ohledně úrokových sazeb se členové FOMC zabývali problematikou hrubého domácího produktu (HDP), stávající velikostí míry inflace spolu s jejím výhledem a poklesem zaměstnanosti v USA. Právě všechny tyto tři faktory jsou podle analytiků a ekonomů klíčové pro stanovení optimálních bankovních sazeb. Zejména dle sdělení šéfa FEDu pana Jeroma Powella se toto zasedání věnovalo otázce inflace ve Spojených státech, kdy členové FOMC připustili, že centrální banka Federal Reserve System bez intervencí připustí i vyšší míru inflace než je její inflační cíl stanovený na velikost 2 % meziročně. Dále pak pan Powell ve vztahu k aktuálnímu zasedání FOMC FED nazval projednaná rozhodnutí „silnými“ a uvedl, že výbor se domnívá, že „sazby zůstanou velmi vstřícné, dokud nebude ekonomika v tomto oživení daleko.“

„Pokud bude inflace trvale klesat pod tento dlouhodobější cíl, bude se Výbor snažit po určitou dobu dosáhnout inflace mírně nad 2 procenta, aby v průběhu času dosahovala inflace v průměru 2 procenta a dlouhodobější inflační očekávání zůstala dobře ukotvena na 2 procentech. Výbor očekává zachování akomodačního postoje měnové politiky, dokud nebude dosaženo těchto výsledků, “uvádí se v prohlášení po zasedání FOMC FED. Federální výbor otevřeného trhu ještě dodal, že „bude vhodné udržovat toto cílové rozpětí, dokud podmínky na trhu práce nedosáhnou úrovní odpovídajících hodnocení výboru o maximální zaměstnanosti a inflaci. Kromě rozhodnutí o sazbách výbor změnil svůj výhled ohledně HDP, nezaměstnanosti a inflace na následující roky. FOMC nyní vidí celoroční pokles HDP o 3,7%, což je výrazně lepší výsledek než v červnu 2020, kdy byl očekávaný pokles o 6,5 procenta. Výhled FOMC do roku 2021 pak uvádí snížení na 4% z 5% a v roce 2022 na 3% z 3,5% s tím, že FOMC očekává v roce 2023 růst 2,5% HDP.

Na základě těchto skutečností vyplývajících ze zasedání FOMC FED reakce devizového trhu ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD) nastala momentálně mírně pozitivní, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY posílila. Aktuálně se tak směnná hodnota USD dle tohoto dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne 17.9.2020, zhruba v čase 9:34 CET pohybovala na hodnotě ve výši 93,28 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděné době se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových obchodů ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,178 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,254 % kurzu vůči EUR. Americký dolar (USD) rovněž silněji posílil i vůči české koruně (CZK), kdy se obchodoval v rozpětí vzájemného směnného kurzu od 22,6720 do 22,7020 s dosavadním denním posílením USD o + 0,30 % kurzu vůči CZK.