Finanční trhy stále věří v dohodu USA a Číny

Úterý 19. listopadu

China and USA FX24

Dvě největší ekonomiky na světě jsou již druhým rokem v obchodní válce, která poškodila sentiment investorů a podniků, zpomalila globální ekonomickou aktivitu. Jak USA, tak Čína propadly honbě za vzájemnými celními tarify na dovážené zboží a služby a to v řádové hodnotě miliard amerických dolarů na obou stranách sporu. Poslední vývoj ovšem naznačil, že k vzájemné obchodní dohodě, alespoň v tzv.první fázi by mohlo dojít ještě v letošním roce 2019. Tuto skutečnost investoři globálního finančního trhu vnímají vysoce pozitivně a v reakci na to směnná hodnota USD zůstala stabilní s mírnějším posílením.

Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 19.listopadu 2019, zhruba v čase 6:37 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) , který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn pohybovala na bodovém stavu ve výši 97,81 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,01 % své bodové hodnoty. Jednotná evropská měna euro (EUR) i přes mírnější posilování směnné hodnoty amerického dolaru (USD)vůči této za atlantské měně posilovala a v uváděném dni a čase se globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových obchodů ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1074 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD. Svému posilování dalších evropských měn  nebyla opomenuta ani britská libra (GBP), která dosáhla na směnnou hodnotu ve výši 1,2955 USD za GBP s dosavadním denním růstem GBP o + 0,02 % kurzu vůči USD.

 

Ovšem prozatím dle sdělení ekonomických zpravodajů vrcholný optimismus, kdy by USA a Čína mohly dosáhnout obchodní fáze  tak zvané „první fáze“, zmizel v posledních dnech po zprávách, že Washington a Peking zůstaly v několika otázkách daleko od sebe. Nicméně podle vrcholného představitele z gigantu pro investice do dluhopisů společnosti Pimco pana Johna Studzinskiho, generálního ředitele a místopředsedy společnosti Pimco. by mohla být do Vánoc letošního roku 2019 uzavřena a podepsána obchodní dohoda mezi USA a Čínou„první fáze“. Optimismus, že by k takové dohodě mohlo dojít mezi oběma zeměmi zmizel v posledních dnech po zprávách, že Washington a Peking zůstaly v několika otázkách daleko od sebe. Čínský vládní zdroj v pondělí řekl Eunice Yoon CNBC, že Čína je znepokojená poté, co americký prezident Donald Trump řekl, že nesouhlasil se zrušením cel. Pan John Studzinski, generální ředitel a místopředseda Pimco, však v znovu řekl, že si stále myslí, že  obě strany dosáhnou alespoň částečné dohody.

 

Tento názor nezastává pan Studzinski sám, ale nezávisle na něm se v obdobném duchu na obchodní konferenci v Číně v provincii Nansha ve města Guangzhou vyjádřil britský ekonomický zpravodajec jako odborník na ekonomické a obchodní poměry Číny a přímo spolupracující z londýnskou pobočkou zpravodajství společnosti CNBC pan Geoff Cutmore. „Zjevně přetrvávají problémy týkající se nákupních cílů v zemědělství, nucené technologie (transfer) a širších otázek prosazování. Ale myslím, že účastníci by se měli pokusit vyřešit  alespoň něco ... a dohodu v začátku prosince podepsat a to ještě  před Vánocemi,“řekl za CNBC pan Geoff Cutmore na této čínské konferenci. „A myslím, že to Trump považuje za důležité. Dostal mnoho schválení od amerických generálních ředitelů, kteří chtějí vidět nějaký typ stabilizace a zakotvení v tomto širším vztahu a obchodním dialogu mezi Čínou a Amerikou, “dodal pan Cutmore.