Hodnota dolarového indexu DXY opět vzrostla

Pátek 14. února

Trh práce USA FB

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn opět posílila a to již nad hodnotu 99 USD bodů. Aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne 14.února 2020, zhruba v čase 9:35 CET byla hodnota tohoto indexu DXY ve výši 99,11 USD bodů s dosavadním denním nárůstem o + 0,04 % bodů. Pozitivní výhled tak signalizující analytici makléřských společností pro dnešní otevření US akciového trhu, kdy futures hlavních akciových indexů udávají vzestup.

Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finančních stratégů investičních bank již v čase okolo 6:00 CET vzrostla hodnota futures akciového indexu DJIA o 38 bodů což podle odhadů těchto odborníků signalizuje dnešní otevření US akciového trhu na Wall Street o vice než o 69 bodů pro tento index. Ostatní akciové indexy US akciového trhu a to zejména širší akciový index S and P 500 a index složený převážně z akciových titulů technologických společností NASDAQ signalizují podle těchto odborníků ještě o něco vyšší odhad  nárůstu bodového stavu než vykazuje výběrový akciový index  DJIA.

 

Avšak ještě během čtvrtka dne 13.2.2020 akcie obchodované na Wall Street v New Yourku sklouzly z rekordních maxim v předchozí relaci, protože účastníci trhu se potýkali se skokem v hlášených případech koronaviru Covid-19. Čínská národní komise pro zdraví v pátek 14.2.2020 informovala o dalších 121 úmrtích na celostátní úrovni s 5 090 novými potvrzenými případy nákazy tímto novým typem koronaviru, který nedávno Světová zdravotnická organizace pojmenovala jako Covid-19. Dále také bylo sděleno, že chřipkový virus Covid do čtvrtečního večera dne 13.2.2020 zabil celkem 1380 lidí v pevninské Číně.

 

 Zároveň čínská zdravotnická komise uvedla, že odstranila resp. ponížila odpočtem 108 úmrtí z původně uváděného celkového počtu úmrtí kvůli dvojnásobnému počtu uváděných úmrtí, tak zvané chybné duplicitě napočítaných zemřelých osob v provincii Hubei - epicentru globální ohnisko koronaviry. Ovšem podle ekonomických zpravodajů je to již druhý den v řadě, kdy změny dat v provincii způsobily významné změny v počtu uváděných osob ve vztahu k celkovému stavu počtu úmrtí na území celé pevninské  Číny, což vyvolalo pochybnosti o jejich přesnosti. Administativa Spojených států amerických a to zejména Bílý dům „nemá vysokou důvěru v informace přicházející z Číny,“ řekl ve čtvrtek CNBC vysoký úředník americké státní správy .

 

Na základě těchto skutečností a zejména na základě dosavadního faktu, že koronavir Covid-19 se prozatím jako vir s celosvětovou působností většího rozsahu neprojevuje a tudíž momentálně nehrozí hrozba  globální pandemie a tak se finanční trhy relativně stabilizovaly. V důsledku tohoto pak velmi zpevnil směnný kurz amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne 14.února 2020 se na devizovém trhu – Forex trhu tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0846 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,06 % kurzu vůči USD, přičemž ještě v začátku tohoto týdne dne 10.2.2020 byl vzájemný směnný kurz ve výši 1,0947 USD za EUR.