Investoři očekávají snížení úrokových sazeb v USA

Úterý 14. ledna

FED Rate FX24

Podle aktuálního vyjádření analytického týmu světově známého švýcarského bankovního gigantu UBS by mohla letos v roce 2020 centrální banka Spojených států FED (Federal Reserve System) snížit úrokové sazby v USA a to dokonce podle jejich mínění až třikrát v průběhu celého letošního roku 2020. Směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) totiž opět mírně stoupla. Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 14.1.2020, zhruba v čase 7:27 CET vykazoval tento index DXY svoji hodnotu ve výši 97,36 USD bodů s dosavadním denním nárůstem o + 0,02 % bodové hodnoty.

Podle těchto švýcarských bankovních odborníků na globální finanční trh by se již v průběhu první poloviny letošního roku 2020 mohla úroková sazba v USA snížit až o půl procentního bodu ze stávajícího rozpětí ve výši od 1,5 – 1,75 procent p.a. s tím, že dle ekonomických ukazatelů v závěru letošního roku 2020 by pak, dle odhadu expertů UBS Federální výbor otevřeného trhu centrální banky USA (FOMC FED – Federal Open Market Committee Federal Reserve System) přistoupil k dalšímu snížení úrokových sazeb, kdy ke konci roku 2020 by se úroková míra v USA pohybovaly ve výši do jednoho procenta roční sazby, předpokládají analytici UBS. Tato prognóza švýcarského bankovního gigantu UBS se však výrazně liší od mnoha jiných predikcí vývoje úrokových sazeb v USA, které předpokládají v tomto roce 2020 buď žádnou změnu, nebo pouze jedno snížení úrokových sazeb.

 

Nicméně stávající monetární politika centrální banky Spojených států FED (FEderal Reserve System) je plně odlišná od monetární politiky Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank), která stále již několik let udržuje záporné nebo-li tak zvaně negativní úrokové sazby. Aktuální základní depozitní sazba ECB tak je ve výši – 0,50 % p.a., jednou z mála výjimek v zemích Evropské unie jsou pak úrokové sazby v České republice, centrální banka ČNB (Česká národní banka) stále udržuje kladnou úrokovou míru a výše základní úrokové sazby tzv. 2T repo sazba je ve výši 2 procent ročně. Prozatímní výhled dle ekonomických zpravodajů spíše nasvědčuje tomu, že jak ECB tak ČNB žádnou výraznější změnu ve výši úrokových sazeb pro letošní rok 2020 neplánují. Ovšem podle sdělení některých analytiků makléřských společností tuto možnost změny nelze vyloučit a to v závislosti na vývoji ekonomické situaci v zemích EU a zejména v eurozóně.

 

Podle těchto předpokladů spolu s vlivem globálních geopolitických rizik pak reagují i investoři na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu, kde momentálně v průběhu evropského rána dne 14.ledna 2020, zhruba v čase 8:17 CET se globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1141 USD za EUR s dosavadním denním posílením jednotné evropské měny euro (EUR) o + 0,07 % kurzu vůči americkému dolaru (USD). Z ostatních evropských měn s globálním přesahem tj. britská libra vzhledem k blížícímu se datu reálného odchodu Velké Británie z EU oslabila, a vůči USD se obchodovala v kurzu 1,2972 USD za GBP s dosavadním denním oslabením GBP o – 0,12 % kurzu vůči USD. Jednotná evropská měna euro (EUR) tak během rána dne 14.1.2020 ještě o to více posílila vůči GBP a obchodoval se tento měnový pár EUR/GBP ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,8587 GBP za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,19 % kurzu vůči GBP.

 

Většina analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank je ovšem na rozdíl od expertů UCB přesvědčena, že členové FOMC FED z více jak poloviny jsou přesvědčeni o správnosti stávající úrokové sazby v USA a tudíž budou potřebovat o mnoho více pohybů v ekonomických ukazatelích, než sníží stávající úrokové sazby. Dále pak tito odborníci poukazují na to, že prozatím nic nenaznačuje tomu, že by ekonomika Spojených států amerických mířila do hospodářského cyklu ekonomické recese. Na tomto se analytici shodují i s odborníky z UBS, kdy analytik pan Arend Kapteyn, vedoucí globálního ekonomického výzkumu v UBS, uvedl, že tarify zavedené v obchodní válce mezi USA a Čínou tak v první polovině roku 2020 meziročně sníží růst HDP v USA na pouhých 0,5%.  Z tohoto pak plyne jejich predikce pro snížení úrokových sazeb jako stimul pokračujícího ekonomického růstu.