IPO Lyft Inc, se již přiblížilo a společnost zveřejnila svá ekonomická data

Čtvrtek 14. března

Lyft Inc.

Podle posledních zpráv ekonomických zpravodajů ocenění společnosti Lyft Inc. pro potřeby vstupu na veřejný akciový trh formou IPO se pohybuje v odhadovaném rozmezí od 20 do 25 miliard amerických dolarů. V porovnání s konkurentem, který je již o něco déle na trhu a to společností Uber Technologies Inc. je tento objem předpokládané tržní kapitalizace společnosti Lyft zhruba pět krát menší než analytici odhadují u společnosti Uber, kde uvádějí částku od 100 až 120 milard USD. Ovšem dle finančních stratégů právě tento fakt je značným předpokladem pro vysoce úspěšné IPO společnosti Lyft Inc.

Společnosti jak Lyft Inc. a Uber Technologies Inc. jsou provozovateli alternativní dopravní sítě určené pro přepravu osob ve velkých světových metropolích, v současnosti po nejvíce na území USA a to ve více jak 300 velkých městech Spojených států amerických včetně těch jako jsou San Francisko, Los Angeles či New Yourk. Obě zmíněné společnosti, které využívají pro příjem svých objednávek chytré telefony svých zákazníků poskytují alternativní službu taxislužby, avšak za výrazně nižší ceny než standardní provozovatelé doposud. Zejména na evropském trhu včetně České republiky, kde obě společnosti svoji činnost provozují, jejich zavedení sdílené jízdy prostřednictvím mobilních aplikací vyvolal vlnu odporu a protestů zejména z řad tradičních provozovatelů taxislužeb. Společnost Lyft Inc.je navíc na rozdíl od společnosti Uber Technologies Inc. nositelem projektu sdílených koloběžek v ulicích světových metropolí včetně například i Prahy v ČR.

 

Obě tyto společnosti provozující ridesharing nejen v USA  s neustálou snahou  rozšiřování do světových metropolí a to včetně Prahy a dalších měst v Česku mají své domestikované sídlo v San Franciscu ve státě Kalifornia na území USA. Jejich založení souvisí s civilním rozvojem využití mobilních telefonů a zejména pak smartphonů s připojením k internetu a právě díky těmto technologiím je umožněno těmto firmám tvořit značný zisk. Právě proto s ohledem na tyto skutečnosti společnosti vznikly až v novém tisíciletí a to společnost Uber Technologies Inc. v březnu 2009 a společnost Lyft Inc.až o tři roky později v červnu 2012. Přestože společnost Lyft Inc. je o něco mladší než její starší rival společnost Uber Technologies Inc. jdou co se týče obchodu ohledy stranou a právě mladší Lyft již plně dořešil agendu spojenou se vstupem na veřejný akciový trh a Uber v tomto ohledu předběhl.

 

Společnost Lyft Inc.spolu s zveřejněním základních ekonomických údajů pro potřeby finálního zahájení svého představení jako road show sdělila, že primární úpis akcií následující první obchodní den na trhu převážně technologických společností NASDAQ může být z původně plánovaného březnového data letošního roku 2019 posunut na duben 2019 s tím, že případně může dojít i k posunu termínu zahájení vlastní road show IPO Lyft Inc.o jeden a ž dva týdny, nicméně oficiálně stále platí zahájení tohoto představování společnosti před vstupen na veřejný akciový trh v týdnu po 18.březnu letošního roku 2019. Akcie společnosti Lyft Inc. na neveřejném akciovém trhu a též obchodovatelné v derivátních obchodech prostřednictvím ETF platforem zvýšili od tohoto oznámení IPO svoji cenu z 21,80 USD za akcii v polovině prosince 2018 na 29,50 USD za akcii v polovině února 2019 k 20.2.2019.

 

Upisovací cena akcie společnosti Lyft Inc. v odhadu analytiků makléřských společností byla prozatím stanovena v rozmezí od 20 do 25 USD za akcii, avšak podle jejich sdělení se ještě v průběhu příprav IPO může změnit. Analytici pak usuzují, že vzhledem k nižšímu objemu upisovaných akcií a relativně nižší pořizovací ceně bude zájem investorů o tyto akcie značný a navíc již došlo k dohodě o regulaci globálního trhu a pouze 15% z upisovaného objemu akcií společnosti Lyft Inc. získají investoři z USA.  Celkově pak ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na finanční stratégy investičních bank považují obě společnosti jak Lyft Inc. tak i Uber Technologies Inc.za vysoce perspektivní s predikcí dalšího masivního globálního rozvoje a expanze do celého světa a s tím spojenou tvorbu vysoce atraktivního zisku. Analytici vstup těchto technologických společností na trh NASDAQ new yorské burzy v USA vnímají jako historickou událost vstupu na akciový veřejný trh obdobně jako před několika lety vstupovala společnost AMAZON Inc., dnes firma nejbohatšího muže světa.