Konec obchodní války mezi USA a Čínou je zatím v nedohlednu

Středa 18. září

USA and China FX

Obchodní spor mezi Spojenými státy americkými a Čínou jako dvou největších světových ekonomik, který přerostl až do rozsahu přímé obchodní války a trvá již více než rok stále nemá ani náznak svého možného reálného ukončení, míní ekonomičtí zpravodajové. Tento negativně vyhraněný obchodní stav spolu s geopolitickým pozadím celé věci tak již několik měsíců ovlivňuje obchodní trendy globálního finančního trhu a to velmi specifickým způsobem, uvádějí finanční stratégové investičních bank v napojení na analytiky makléřských společností.

Tito odborníci spolu s klíčovými manažery nadnárodních korporací pak tento obchodní spor mezi USA a Čínou zmiňují jako jednu z největších hrozeb a překážek tak zvaně zdravého vývoje celé globální ekonomiky. Podle předních světových ekonomů pak tato obchodní válka USA a Čínou urychluje proces vývoje globální ekonomiky směřující do hospodářského cyklu recese. Podle analytiků tento obchodní spor zatěžuje v podobě obav investorů prakticky veškeré kategorie finančních trhů to primárně mezinárodní devizový trh a s tím související vývoj postavení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám. Následně pak se tato volatilita směnné hodnoty projevuje na obchodním trendu komoditního trhu v souvislosti s charakterem USD jako hlavní globální komoditní měny, uvádějí analytici.

Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 18.září 2019, zhruba v čase 8:35 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala na bodové hodnotě ve výši 98,29 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,03 % stávajícího bodové stavu. Mezitím v uváděném dni a čase se pak globální měnový pár EUR/USD na Forex trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1064 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,06 % kurzu vůči EUR. Tento momentální růst směnné hodnoty amerického dolaru tak zastavil průběžný růst ceny zlata na komoditním trhu a tento drahý kov jako investiční zlato se obchodovalo v poklesu o – 0,30 % své dosavadní denní ceny na hodnotě ve výši 1.508,80 USD za trojskou unci.

V průzkumu provedeném agenturou Reuters přibližně 80 % z více než 60 dotazovaných ekonomů uvedlo, že očekává do konce roku 2020 zhoršení obchodní války mezi USA a Čínou nebo její průběh zůstane stejný. V průběhu tohoto měsíce již Spojené státy americké (USA) uložily 25 % cla zaměřená na čínské zboží v hodnotě 34 miliard amerických dolarů. V reakci na to Peking zasáhl Washington recipročně vyššími cly také v objemu 34 miliard amerických dolarů na dovoz amerických produktů a služeb do Číny. Celní tarify a objem dotčeného zboží a služeb od té doby co spor USA a Číny začal stále stoupají. USA a Čína jsou zapletené do obchodní války již ve velkém rozsahu, a to poškozuje obchod a ekonomickou aktivitu na celém světě. Po více jak roce trvání tohoto sporu je ukončení této obchodní války stále v nedohlednu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.