Kryptoměna Bitcoin na rekordní hodnotě

Středa 18. listopadu

BTC FX24

Současný vývoj na trhu virtuálně digitálních měn zaznamenal výrazné posílení směnné hodnoty globálně nejrozšířenější virtuální měny a to kryptoměny Bitcoin (BTC). Směnná hodnota BTC vůči americkému dolaru (USD) tak v průběhu 47.týdne letošního roku 2020 překonala cenovou hranici vzájemného směnného kurzu nad 17.000 USD za BTC, což je nové rekordní maximum od 7.ledna předloňského roku 2018. Cena Bitcoinu tak v průběhu úterý dne 17.11.2020 za pouhých 24 hodin vzrostla o více jak 4 procenta své předchozí hodnoty.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.

Aktuálně v průběhu středečního evropského dopoledne 18.listopadu letošního roku 2020, zhruba v čase 9:04 CET se na trhu digitálních měn Coinbase směnný kurz měnového páru BTC/USD pohyboval ve výši 18.144,50 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 2,024 % vůči USD. Odborníci tvrdí, že letošní výrazný nárůst směnné hodnoty bitcoinů je způsoben řadou faktorů, včetně stimulů a zájmu investorů, jako je Stanley Druckenmiller, souvisejících se stále přetrvávající celosvětovou pandemií koronaviru SARS-CoV.2 způsobující závažné onemocnění Covid-19. Tento, ba přímo až meteorický vzestup bitcoinů, jak uvádějí ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na analytiky makléřských společností a finančních stratégů investičních bank, mimo jiné také přichází, protože různé významné společnosti provádějí zvýšené až netradiční pohyb v obchodním  prostoru digitálního trhu s kryptoměnamy.