Kryptoměna společnosti Facebook naráží na další překážky

Pátek 4. října

FB libra

Nová kryptoměna s názvem Libra jako vitruální měna zaváděná společností Facebook Inc.by podle původních plánů společnosti by měla být zavedena v červnu příštího roku 2020. Avšak tento projekt nové virtuální měny, kdy za tímto účelem pro jeho správu byla vytvořena Asociace Libra se setkává s převahou negativních stanovisek. V úplném počátku byly silně záporná stanoviska představitelů vlády USA a zejména pak ministerstva financí včetně centrální banky FED. Nyní je tento projekt v Evropě pod drobnohledem Evropské komise, avšak ECB se již vyjádřila zamítavě.

Virtuální měnu Facebooku jako novou virtuální měnu Libra (v překladu váhy) představila společnost Facebook Inc. již v polovině letošního června roku 2019. Na projektu se budou podílet více než dvě desítky firem, v úvodu přislíbili i účast na tomto projektu například společnosti Visa, Mastercard nebo Spotify. Ovšem oba největší vydavatelé platebních karet jak společnost Visa Inc. tak Mastercard Inc.právě v tomto 40.týdnu roku 2019 zveřejnily své stanovisko k tomuto projektu s tim, že prozatím přehodnocují svůj postoj k Libře společnosti Facebook Inc.a tím i svoji účast v tomto projektu. Podle ekonomických zpravodajů se tyto globální obří finanční společnosti obávají negativního dopadu na jejich společnost ze strany vlád USA a zemí EU, které tento projekt Libra Facebook nepodporují na základě silně negativních stanovisek jejich centrálních bankéřů.

 

Anglický název libra odkazuje na znamení zvěrokruhu Váhy. V českém jazyce zní stejně jako název britské měny, ovšem ta sama se anglicky nazývá pound, stejně jako váhová jednotka. V angličtině tedy název nové digitální měny nepřipomíná jméno žádného jiného platidla. Plán Facebooku je ambiciózní, chce se totiž zaměřit na 1,7 miliardy lidí po celém světě, kteří nemají bankovní účet. Tito lidé by podle společnosti měli dostat možnost používat virtuální libru k nízkonákladovým převodům prostředků prostřednictvím mobilních telefonů. Nicméně snaha firmy narazila na regulační a politický odpor po celém světě. Francie a Německo dokonce slíbily, že zprovoznění libry v Evropě zablokují. Nedávno tisková a zpravodajská agentura Reuters napsala, že Facebook Inc. by mohl odsunout termín spuštění své kryptoměny Libra. Nejdříve by totiž  kompetentní představitelé z vedení společnosti Facebook Inc. spolu s členy Asociace Libra chtěli vyřešit obavy regulátorů po celém světě.

 

Pan David Marcus, který stojí na čele vývoje Libry a projektu digitální peněženky Calibra na Facebooku, řekl, že měna bude „efektivnějším, levnějším a bezpečnějším alternativním“ platebním nástrojem pro lidi, kteří si nemohou dovolit převádět peníze pomocí tradiční metody. Společnost Facebook Inc. včetně svého generálního ředitele pana Marka Zuckerberga k tomuto uvedla: “Víme, že cesta ke spuštění Libry bude dlouhá a že to nemůžeme udělat sami,” napsala mluvčí společnosti. „Pro úspěch Libry je zásadní spolupráce s regulačními orgány, tvůrci politik a odborníky“, uvádí mimo jiné tato tisková zpráva. Nicméně podle analytiků finančního světa virtuálních měn je vzhledem k počtu uživatelů sociální sítě Facebook tato možnost zavedení vlastní virtuální měny Libra vysoce atraktivní.