Kryptoměny posílily a zejména Bitcoin

Středa 8. ledna

126

Nejen tradiční finanční trhy a to zejména komoditní trh, kde výrazně vzrostla cena zlata, ale i trh kryptoměn, kde posílily kurzy virtuálních měn a zejména kryptoměny Bitcoin, zaznamenaly obavy investorů z výrazného napětí mezi USA a Iránem v Blízkovýchodní oblasti. Nedávné incidenty na území Iráku mezi Iránem a USA jako zabití iránského generála Američany a následný odvetný útok Iránců na americkou vojenskou základnu, která je téměř zničena, v reakci na toto vyvolaly pod tlakem obav investorů růst cen předně zlata, ropy, ale i kryptoměn a to zejména měny bitcoin.

Aktuálně v průběhu středečního evropského dopoledne 8.ledna 2020 a to zhruba necelých třicet minut před evropským polednem se virtuální měna Bitcoin (BTC) a to již ostatně během začátku tohoto týdne dostala nad hranici 8.000 USD za BTC. V uváděném dni a čase měna Bitcoin (BTC) svoji hranici kurzu nad touto hodnotou stále udržuje a na trhu kryptoměn Coinbase se aktuálně dne 8.1.2020, zhruba v čase 11:34 CET obchoduje na hodnotě kurzu ve výši 8.350,00 USD za BTC s dosavadním denním růstem o + 0,08 % kurzu. Hodnota amerického dolaru (USD) na tradičním devizovém trhu v uváděném dni a čase měla také rostoucí tendenci a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává americký dolar s další šesticí hlavních světových měn, vykazoval svůj denní bodový nárůst o + 0,08 % bodové hodnoty na stavu 97,08 USD bodů.

Bitcoin je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě.

V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation. Podle finančních stratégů a analytiků makléřských společností stále trh s kryptoměnami a zejména s Bitcoinem (BTC) představuje jednu z nejatraktivnějších investičních příležitostí pro neskutečně rychlou tvorbu zisku, ale rovněž tak i ztráty při současném stavu na globálním finančním trhu.