Nižší cenu zlata způsobuje stále silný USD

Středa 17. srpna

1916

Stále relativně vysoká směnná hodnota amerického dolaru (USD) udržuje cenu investičního zlata na nižší hodnotě pod hranicí 1.800 USD za trojskou unci. Ovšem stále silné tlaky růstu inflace na jednotlivé ekonomiky států světa a to v globálním rozměru způsobují trvalou atraktivitu této komodity drahého kovu, kdy zlato vystupuje jako efektivní investiční nástroj v boji proti inflaci a jeho cena se tak na komoditním trhu až na pár výjimek již několik týdnů udržuje nad cenovou hranicí 1.700 USD za trojskou unci, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu.

Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 17.srpna letošního roku 2022, zhruba v čase 8:12 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hdnotě ve výši 1.795,50 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,32 % své ceny. Tato současná cena zlata tak dle dat technické analýzy představuje celoroční dosavadní velmi mírný pokles o – 0,16 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož k vyššímu poklesu cen zlata došlo až v roce 2022, kdy od začátku letošního roku zlato pokleslo o – 2,52 % své ceny. Tento momentální pokles ceny zlata pak analytici a finanční stratégové dávají do souvislosti s posilující směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) v rámci tak zvaného inverzního pravidla. Toto pravidla vypovídá o tak zvaném inverzním chování ceny zlata ve spojitosti se směnnou hodnotou USD,. Pokud je směnná hodnota amerického dolaru vysoká nebo obchodní trend udává posilující hodnotu USD pak zpravidla cena zlata klesá neboť drtivá většina investorů pochází mimo tzv. dolarovou zónu jako jsou například investoři z Číny a Indie a v tom okamžiku je nákup zlato pro ně méně efektivní či dokonce nerentabilní.

V návaznosti na toto pak zcela logicky v rámci párování nabídky a poptávky se projeví převis nabídky a cena zamíří směrem dolů, přičemž toto pravidlo není poplatné jen pro zlato, ale i z části funguje pro ostatní ceny komoditního trhu a zejména u cen ropy, uvádějí stratégové komoditního trhu. Současná směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, byla dne 17.8.2022, zhruba v čase 8:38 CET na bodovém stavu ve výši 106,52 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase tak poklesla i směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči USD a tento globální měnový pár EUR/USD se obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,016 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,089 % kurzu vůči USD. Mimo jiné skutečnosti ovlivňující cenu komodit se stávající stále silná směnná hodnota USD projevila i v rámci komoditních  obchodů s ropou, kdy například lehká americká ropa WTI (West Texas Internmedite) poklesla pod cenovou hranici 90 USD za barel a momentálně dne 17.8.2022, zhruba v čase 8:54 CET se obchodovala v ceně 87,37 USD za barel s dosavadním relativně silnějším denním růstem o + 0,97 %  své ceny,

“Zlato se dnes ráno snaží zazářit uprostřed stabilizujícího se dolaru a obav z fyzické poptávky Číny po drahém kovu tváří v tvář zpomalujícímu se ekonomickému růstu,” řekl Lukman Otunuga, hlavní tržní analytik společnosti FXTM. Zápis z Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) bude investory pečlivě prozkoumán a „vzhledem k tomu, jak zlato zůstává citlivé a poměrně reaktivní na cokoli souvisejícího s úrokovými sazbami a inflací, by se drahý kov mohl stát volatilním,“ dodal Otunuga. Zápis z posledního jednání FOMC FED, které proběhlo ve dnech 26. až 27. července  letošního roku 2022 bude zveřejněn právě dnes 17. srpna roku 2022, v průběhu evropského odpoledne. Prezident pobočky centrální banky USA Federal Reserve System v Richmondu panThomas Barkin již v pátek dne 12.8.2022 mimo jiné řekl, že chce dále zvyšovat úrokové sazby, aby dostal inflaci pod kontrolu.  Nicméně pan Rupert Rowling, tržní analytik společnosti Kinesis Money, však uvedl, že to, co se děje v USA, je zdaleka největším hnacím motorem ceny zlata.