Obavy investorů z recese se již projevují

Středa 5. prosince

58377_US-New-York

Výsledky posledního obchodování na americkém akciovém trhu, během úterý dne 4.prosince 2018 na Wall street, dle analytiků finančního trhu plně napovídají známkám obav investorů z reálně možného přechodu ekonomiky USA do recese a následného zpomalení růstu všech globálních ekonomik. US akciový trh tak v úterý 4.12.2018 dle ukazatelů jednotlivých hlavních akciových indexů amerického akciového trhu uzavřel tento obchodní den ve značné ztrátě své předchozí denní bodové hodnoty a ceny akcií zamířily prudce směrem dolů.

Úterní obchodování  dne 4.12.2018 na newyorském Wall street jako na jednom z nejfrekventovanějším obchodním místě světa zaznamenalo pokles cen akcií v důsledku obav investorů z reálného zpomalení růstu ekonomiky a následně možného přechodu ekonomiky USA do recese. Na základě těchto skutečností pak jednotlivé akciové indexy vykázaly výraznější ztrátu své denní bodové hodnoty, kdy například výběrový akciový index Dow Jones (DJIA) poklesl bez pár setin bodu o 800 bodů což v percentuálním vyjádření představuje jedno denní pokles o – 3,10 % bodové hodnoty. Širší akciový index US trh Standard and Poor´s klesl o – 3,24 % bodů a index NASDAQ, který je složen převážně z akciových titulů technologických společností poklesl o – 3,80 % bodů.

 

Tento úterní obchodní den 4.12.2018 před uzavřením US akciových trhů byl již před znamenám obavami evropských akciových trhů respektive jejich investorů, kdy i oni sdílejí reálné obavy z recese ekonomiky USA a následného možného vzniku nové globální finanční krize. Pod vlivem tohoto investorského sentimentu pak evropské akciové trhy dne  4.12.2018 uzavřely tento obchodní den v poklesu cen svých obchodovaných akciových titulů. Například německý akciový index DAX vykázal pokles o – 1,14 % bodů, londýnský akciový index FTSE rovněž uzavřel obchodní den v poklesu o – 0,56 % své předchozí denní bodové hodnoty. Index pražské burzy PX uzavřel své obchodování dne 4.12.2018 na hodnotě ve výši 1.066,01 bodů s denním poklesem o – 0,71 % své předchozí bodové hodnoty.

 

Toto výrazné oslabení cen akcií a to zejména na US akciovém trhu, dle finančních stratégů a analytiků bylo předně způsobeno propadem cen akcií těžařů, průmyslového sektoru a bankovního sektoru právě z obav investorů z přicházející recese globální ekonomiky a zejména ekonomiky USA. Výše zmíněné sektory jsou podle ekonomických zpravodajů právě těmi sektory, u kterých se zpomalení ekonomiky projeví nejdříve a případné ztráty těchto subjektů budou pravděpodobně nejvyšší. Vyjma těchto faktorů stále převládají obavy investorů z pokračujícího napětí a konfliktů v obchodních vztazích mezi USA a Čínou, i když po summitu zemí G20 a po osobním setkání prezidentů obou zemí došlo k výraznému snížení napětí v těchto obchodních vztazích.

 

Na tuto vzniklou situaci zareagoval pochopitelně i mezinárodní devizový trh – Forex trh, který po předchozím oslabení amerického dolaru (USD) zaznamenal zvýšený zájem investorů právě o USD a jeho důvěryhodnost i přes pokles US akciové trhu vzrostla. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn během středečního evropského rána dne 5.12.2018, zhruba v čase 7:39 CET vykazal svoji bodovou hodnotu ve výši 97,16 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,20 % své předchozí bodové hodnoty. Globální měnový pár EUR/USD se tak v zmíněném dni a čase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1325 USD za EUR s dosavadním denním růstem USD o + 0,17 % kurzu vůči EUR.

 

Podle analytiků obchodníků a investičních společností, však tento investorský sentiment by měl být byť jen na krátko rozptýlen vidinou reálného a značného profitu v rámci každoročního tak zvaného Santa Claus Rally, kdy značná část investorů předpokládá růst cen vybraných akciových titulů. Tyto akcie jsou po většinou spojeny s výrazně vyšším obratem společností v souvislosti s předvánočními nákupy a vánočním cestováním. S tímto obchodním trendem je i spojen dle ekonomických zpravodajů předpoklad růstu směnné hodnoty USD vůči ostatním měnám v konci letošního roku 2018. Tento pro růstový trend silného USD může být ještě o to více posílen pokud centrální banka USA – FED na svém prosincovém zasedání ve dnech 18. a 19.12.2018 opětovně zvýší úrokové sazby.