Obavy z recese USA sílí jak u investorů tak i u spotřebitelů
Středa 26. března
Podle různých březnových průzkumů v letošním roce 2025 se ukazuje, že tak zvaný stín americké recese se prodlužuje a data ukázala, že zhoršující se podmínky očekávají nejen investoři, obchodníci a přímý účastníci finančních trhů, ale i samotní spotřebitelé, coby primární konzumenti výrobků a služeb. Nicméně aktivita akciových trhů v USA v posledních třech dnech vzrostla a analytici finančních trhů v napojení na stratégy investičních bank k tomu uvádějí, že tzv.Wall Street je možná ještě optimisticky přesvědčen o změně ekonomického trendu vlády prezidentem USA pana Donalda Trumpa ohledně zavádění celních tarifů.
Za této situace se pak aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 26.března letošního roku 2025, zhruba v čase 7:24 CET pohybovala směnná hodnota amerického dolaru (USD) vůči ostatním hlavním světovým měnám v obchodním trendu posilování své směnné hodnoty po předchozím poklesu. Podle dolarového indexu ICE US Dollar Index, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn byl bodový stav ve výši 104,33 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,14 % bodové hodnoty. Tento index ICE US Dollar index, také označovaný jako index DXY (US Dollar Currency Index) ve svém měnovém koši zahrnuje výrazný podíl jednotné evropské měny euro (EUR) a v uvedeném dni a čase se tento globální měnový pár obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,079 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,037 % kurzu vůči USD. Dočasně optimistický investorský sentiment se projevil aktuálně u účastníků dluhopisových trhů obchodujících s americkými vládními dluhopisy (US Bonds), kdy v průběhu evropského středečního rána dne 26.3.2025 vykazovaly US Bonds obchodní trend dočasného býčího trhu, avšak po předchozích poklesech a jejich hodnotový stav poklesu výnosů tak odráží negativní investorský sentiment, který je nejníže za posledních více jak 10 let.
Conference Board v úterý dne 25.3.2025 oznámila, že její index očekávání se propadl o 9,6 bodu na hodnotu 65,2, což je nejhorší úroveň za posledních 12 let a současná hodnota je hluboko pod hranicí stavu 80-ti bodů, která je odpovídající recesím. V uvedeném dni a čase se tak desetiletý US Bond obchodoval s výnosem 4,338 % p.a. s dosavadním denním růstem o 0,03 % svého výnosu. Stejného denního růstu výnosu dosáhl i pěti letý vládní dluhopis (US Bond). Pokladniční poukázky USA označované jako tříměsíční US dluhopis (US 3-MO) v uvedeném dni a čase připsaly denní výnos třikrát nižší než uváděné US Bonds a jejich denní výnos posílil o 1 bazický bod. Aktuálně trend posilujícího amerického dolaru (USD) se prozatím výrazně neprojevil v rámci dosavadních denních obchodů s investičním zlatem a ropou na globálních komoditních trzích. Nicméně podle analytiků úzká provázanost ceny těchto top komodit a směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) stále existuje i přes současnou částečnou absenci známého inverzního pravidla. Cena zlata tak i přes momentální posilování USD se stále pohybuje v obchodním trendu růstu s cenou nad 3.000 USD za trojskou unci.
V uvedeném dni a čase byla cena investičního zlata na trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) ve výši 3,028,00 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,07 % své ceny. Stav současné ceny ropy a zejména pak její cenový výhled má aktuálně podle finančních stratégů více jiných silně ovlivňujících faktorů než je samotná směnná hodnota USD. Zejména se jedná o stav globální ekonomiky a s tím spojená její výkonnost, podle které pak lze odvozovat potencionální poptávku po ropě. V USA je situace o to složitější, že administrativa prezidenta USA pana Trumpa nyní vytváří silný nátlak na americké těžaře, aby udržovali produkce ropy stále na současných rekordech těžby v USA, kdy mnozí těžaři k tomuto kladný přístup nemají, neboť při současných nízkých cenách ropy je pro ně těžba málo efektivní. Poslední údaje uvádějí, že od konce roku 2024 dosáhla průměrná těžba surové ropy v USA na stav ve výši 13,49 milionu barelů denně, což podle záznamů vládní agentury Spojených států EIA (US Energy Information Administration) historicky vysoká míra produkce. Nicméně Spojené státy americké (USA) zaujímají tak ústřední roli v globálním finančním a ekonomickém systému, že pokud by došlo k recesi USA, mělo by to nepochybně rozsáhlé důsledky a ovlivnilo by to vývoj globální ekonomiky, uvedli ekonomičtí zpravodajové.