Obchodování s kryptoměnami je hitem odvážných investorů

Úterý 26. ledna

BTC FB

V posledních několika týdnech zaznamenaly trhy virtuálních měn značný zájem investorů, kteří nepatří do kategorie konzervativních nýbrž dravě odvážných o nákup kryptoměn a zejména o nejrozšířenější virtuální měnu Bitcoin (BTC). Tyto virtuální měna BTC jen za posledních 24 hodin zaznamenala nárůst své směnné hodnotu vůči americkému dolarku (USD) a to o více jak 7,4 % svého předchozího kurzu. Mezitím Ether (ETH) jako druhá největší kryptoměna na světě dosáhla nového rekordního maxima ve výši 1424,83 USD za ETH.

Aktuálně v průběhu úterního evropského dopoledne 26.ledna 2020 zmíněné kryptoměny jak BTC tak ETH procházejí korekcí své ceny v poklesu a to dle vyjádření analytiků makléřských společností áz důvodu po většinou výběru atraktivního zisku, kterého v krátkém čase investoři dosáhli. Momentálně v uváděném dni a zhruba v čase 10:52 CET se virtuální měna Ether (ETH) na trhu digitálních měn Coinbase obchodovala ve vzájemném směném kurzu na hodnotě ve výši 1302,62 USD za ETH s dosavadním denním poklesem ETH o – 3,01 % kurzu vůči USD. Nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC) se obchodovala na trhu virtuálních měn Coinbase ve vzájemném kurzu vůči americkému dolaru (USD) na hodnotě ve výši 31.649,86 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 2,71 % kurzu vůči USD.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.

Nicméně co se týče vývoje trhu virtuálních měn a zejména pak Bitcoinu (BTC) tak predikce analytiků makléřských společností a finančních stratégů trhu digitálních měn se již různí a prakticky neexistuje většinový shodný pohled tak jako v závěru loňského roku 2020. Bitcoin (BTC) coby největší kryptoměna na světě podle aktuální jeho tržní hodnoty, měl velmi dynamický start v samém začátku letošního  roku 2021. Po loňském čtyřnásobném zvýšení ceny BTC, pak poprvé letos 7. ledna 2021 krátce překročil hranici 40 000 USD za BTC. Zastánci digitální měny říkají, že zvýšený zájem o BTC těžil ze zvýšené institucionální poptávky a jejího vnímání jako aktiva bezpečného přístavu podobného zlatu, avšak někteří skeptičtí analytici se obávají, že Bitcoin (BTC) je v tak zvané cenové bublině.