Obnovení důvěry investorů v euro nebude snadné

Středa 21. září

euro-projekt FX24

V rámci globální situace a nadcházejícího období začátku ekonomického cyklu recese projevující se ve většině států světa se jednotná evropská měna euro (EUR) již několik týdnů nachází na směnné hodnotě, která je nižší než hodnota vůči amerického dolaru (USD). Tento stav kurzu dosaženého na devizovém trhu pak ekonomové nazývají propad eura pod paritu s americkým dolarem, kdy zprvu rozdílná monetární politika centrální banky USA Federal Reserve System (FED) oproti centrální bance eurozóny ECB (European Central Bank) ve vztahu zejména k výši úrokových sazeb přivedla euro k výraznému poklesu vůči USD.

Právě rozdílné úrokové sazby, kdy ve Spojených státech byly postupně centrálními bankáři z FEDu zvyšovány tak zprvu evropští centrální bankéřy v ECB ponechávali sazby beze změny na nule a dokonce se zápornou depozitní sazbou ve výši – 0,50 % p,.a.po relativně dlouhou dobu. Až když kurz jednotné evropské měny euro vůči americkému doalru prolomil paritní hranici obou měn došlo ze strany ECB k zvýšení úrokových sazeb a to již ve dvou krocích, kdy aktuální výše základní úrokové sazby dosáhla hodnoty 1,25 % p.a. a depozitní sazba po letech záporného úroku se stala kladnou a to ve výši 0,75 % rorčně. Avšak úroková sazba v USA již v červenci letošního roku 2022 dosáhla rozpětí ve výši 2,25 – 2,50 % p.a. s tím, že právě dnes ve středu 21.9.2022 jedná klíčový výboru FEDu a to Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) o dalším zvyšování úrokových sazeb, kdy predikce analytiků uvádějí další zvýšení o + 0,745 procenta,

Pod vlivem těchto skutečností a očekávaných událostí se tak jednotná evropská měna euro opět propadla vůči americkému doalru pod paritní hodnotu a aktuálně v průběhu evropského střdečního dopoledne dne 21.9.2022, zhruba v čase 9:09 CET se tento globální měnový pár obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ce výši 0,9898 USD za EUR s dosavadním denním oslabením eura (EUR) o – 0,7222 % kurzu vůči americkému dolaru (USD). V uváděném dni a čase se tak směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) zvýšila nad bodovou hranici 110 USD bodů a v průběhu začátku středečního evropského dopoledne dne 21.září letošního roku 2022 byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle tohoto indexu DXY, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, na bodovém stavu ve výši 110,65 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,39 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Podle ekonomických zpravodajců v napojení na analytiky makléřských společností se ECB v minulosti chovala tak, že upřednostňovala ekonomický růst nad negativními dopady růstu inflace a nyní je jasné, že po deseti letech tak zvaného nouzového stavu s nulovými sazbami chtěla vytáhnout úrokové sazby ze záporného teritoria, ale jakmile to udělala, čelí situaci, která se jí skutečně vymyká z rukou. A vlastní zvyšování sazeb ze strany Fedu neutralizuje jakýkoli dopad na euro. Velký pokles inflačních čísel v USA by mohl tento odhad poněkud změnit a podnítit trh, aby začal počítat s koncem zpřísňování sazeb v USA. Evropští politici však možná budou v příštích dnech sledovat první dopady kroků nové britské premiérky Liz Trussové. Její plán na omezení cen energií byl vyčíslen na více než 100 miliard liber, přičemž podobné kroky mohou být pro silněji zadlužené vlády eurozóny nedostupné. Řešení problému s plynem se však nyní zdá být pro záchranu ekonomiky a zastavení pádu eura zásadnější než jakékoli zvýšení sazeb.