Obrat monetární politiky centrálních bank zvyšuje cenu zlata

Pátek 26. července

Gold stock FX24

Stávající vývoj obchodování se zlatem na globálním komoditním trhu díky změně centrálních bank své monetární politiky s cílem zvýšit inflaci podporuje růst ceny zlata a vytvořil tak velmi silnou podporovanou cena nad hranicí 1.400 USD za trojskou unci. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 26.7.2019, zhruba v čase 5:42 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.416,50 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,1272 % své ceny.

Investoři se již před několika týdny a to ve větším rozsahu svých investic vrátili k obchodování se zlatem, které se tak opět dostalo do popředí zájmu investorů a poptávka po této komoditě se zvýšila. Finanční stratégové investičních bank a analytici makléřských společností ve shodě se světově uznávanými ekonomy přičítají tento zvýšený zájem právě změně v chování centrálních bank ve spojitosti s plánovaným snižováním stávajících úrokových sazeb. Zejména pak se jedná o změnu na straně centrální banky USA – FED (Federal Reserve System), která by měla s vysokou mírou pravděpodobnosti snížit minimálně o 25 bazických bodů úrokové sazby již příští týden na svém dvoudenním zasedání klíčového výboru FOMC, které proběhne ve dnech 30.-31.7.2019 ve Washingtonu, DC.

 

Dalším klíčovým hráčem na poli centrálních bank je centrální banka zemí eurozóny a to Evropská centrální banka (ECB), která na včerejším dne 25.7.2019 zasedání Rady guvernérů již otevřeně přiznala, že v průběhu září letošního roku 2019 sníží alias prohloubí stávající již negativní úrokovou sazbu. Odhady tak dle analytiků a ekonomických zpravodajů uvádějí výši minimálního snížení o 10 bazických bodů což v konečném výsledku by reprezentovalo základní úrokovou sazbu ECB na hodnotě ve výši záporné neboli negativní sazby – 0,50 % p.a.s tím, že ECB hodlá obnovit program kvantitativního uvolňování (QE EUR) s cílem zvýšit míru inflace v zejména v zemích eurozóny, kdy stávající míra inflace se inflačnímu cíli ve výši 2 % meziročně stanoveným ECB spíše vzdaluje.

 

Všechna tato opatření centrálních bank jak USA tak EU mají za společná cíl podhodnocení svých měn tak, aby nedocházelo tak zvaně k přehřátí ekonomik a byl vytvořen dostatečný prostor pro rychlejší tempo růstu jednotlivých ekonomik. Avšak podle finančních stratégů a analytiků úloha centrální banky USA FED ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD) je podstatně složitější než úloha ECB ve vztahu k jednotné evropské měně euro a to dle jejich výkladu z toho důvodu, že z větší části směnnou hodnotu USD určuje tempo globálního růstu ekonomik neboť americký dolar je považován jako globální komoditní měna. Čím nižší tempo růstu globální ekonomiky bude tím USD bude pevnější tvrdí tito odborníci.

 

Aktuální hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn tak během pár minut po americké půlnoci východního času USA ze čtvrtka 25.7.na pátek 26.7.2019 se pohybovala na hodnotě ve výši 97,78 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % své bodové hodnoty. Po většinou se cena zlata a hodnota amerického dolaru k sobě navzájem chová inverzně což dnešní aktuální data jen potvrzují, avšak vzhledem k značnému zájmu investorů v mnoha případech tento stav již neplatí a zájem investorů o zlato je vysoký i přes silný americký dolar. Tento stav tak pak dle dat technické analýzy vyústil v nárůst ceny zlata a to meziročně dokonce o + 11,97 % a od začátku roku 2019 hodnota zlata vzrostla o + 8,78 % své ceny.