Obžaloba Trumpa není riziko pro finanční trhy

Středa 11. prosince

Trump tax FX24

Globální finanční trhy vnímají velmi pozorně a citlivě veškeré geopolitické události, avšak podle ekonomických zpravodajů, případně vznesená obžaloba prezidenta USA pana Donalda Trumpa ze strany Kongresu Spojených států, který je ovládán Demokraty, by rozhodně neměla způsobit obavy investorů a následně zvýšenou volatilitu investičních nástrojů. Aktuálně americký dolar (USD) mírně posiluje a globální měnový pár EUR/USD se tak v průběhu evropského středečního rána dne 11.12.2019, zhruba v čase 7:15 CET obchodoval v kurzu 1,1088 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,04 % kurzu vůči USD.

Demokraté v úterý dne 10.12.2019 představili dva články o obžalobě proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi jako vyvrcholení jejich téměř tříletého úsilí, ale  podle analytiků maléřských společností a finančních stratégů investičních bank tento jejich krok neměl vliv na finanční trhy a zejména pak chod obchodování na Wall Street zůstal do značné míry nedotčen. Investory v současnosti více zajímá dnešní aktuální zasedání Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED (Federal Open Market Committee Fedral Reserve System), který má dnes v průběhu evropského večera dne 11.12.2019 oznámit výsledek svého rozhodnutí o případném dalším snižování úrokových sazeb v USA. Podle ekonomických zpravodajů drtivá většina investorů očekává, že toto poslední zasedání FOMC FED v letošním roce 2019 ponechá úrokovou sazbu beze změny.

 

Demokraté tedy budou hlasovat, aby Trumpa obvinili dle své stranické linie, a zahájí soudní řízení v republikánském Senátu, kde Donald Trump nebude téměř jistě usvědčen a odvolán z funkce, což by vyžadovalo dvoutřetinovou nadpoloviční většinu. Soud v Senátu by pravděpodobně měl začít již v lednu příštího roku 2020. "Ačkoliv očekáváme, že politická nejistota USA zůstane zvýšená, nevidíme tento proces jako zdroj tržního rizika," napsal Mark Haefele UBS Global Wealth Management CIO Mark Haefele.  Nemyslím si, že je to skutečný hlavní problém na trhu," vyjádřil se v podobném duchu analytik z investiční společnosti  Bond King pan Jeffrey Gundlach. "Pokud jde o politiku, výsledek voleb do roku 2020 je mnohem důležitější než to, co bude neúspěšné a pravděpodobně ani plně realizované obžaloby.", dále doplnil s tím, že jde jen o „politické divadlo“ a nic více.

 

Navíc se toho málo změnilo, včetně touhy demokratů za odstranění vrchního velitele – prezidenta USA Trumpa a to jednoduše proto, že ho nemají rádi, uvádějí ekonomičtí zpravodajové a doplňují, že historie naznačuje, že pro Wall Street a investory s tímto nemají co dělat. Tudíž finanční trhy si v tomto ohledu tak zvaně žijí svým životem a reagují na geopolitické podněty spíše jednorázového či přímo bleskového charakteru jako jsou okamžité vojenské konflikty v oblastech strategických surovin jako například ropná pole na Blízkém Východě v oblasti Perského zálivu. Aktuálně se lehká americká ropa WTI dne 11.12.2019, zhruba v čase 7:50 CET obchodovala na hodnotě ve výši 59,06 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,52 % ceny z důvodu výběru zisku investory. Na stávající situaci menšího investorského rizika globálních finančních trhů zareagovalo i zlato svým mírnějším poklesem o – 0,01 % ceny při své hodnotě 1.468,00 USD za trojskou unci.