Očekávané jednání OPEC+ potlačuje nadšení z růstu cen ropy

Úterý 30. května

OPEC H FX24

Zatímco dohoda o dluhovém stropu státního rozpočtu Spojených států amerických podnítila nákupy rizikovějších aktiv, jako jsou komodity, zejména pak ropa tak velcí producenti ropy ze skupiny označované jako OPEC+ se sejdou již 4. června letošního roku 2023 a není jasné, zda by mohli zvýšit omezení své produkce při celkovém propadu cen ropy na světovém komoditním trhu, což nastalo zhruba od poloviny letošního dubna. Kromě toho se očekává, že úrokové sazby v USA stanovované FOMC FED i nadále porostou, což by mohlo ohrozit hospodářský růst a tím i poptávku po ropě.

Aktuálně se tak v průběhu úterního evropského rána dne 30.května letošního roku 2023, zhruba v čase 8:41 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 72,49 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,26 % své ceny. Tato stávající cena tak představuje podle dat technické analýzy cenový pokles o – 9,37 % své ceny od začátku letošního roku 2023. V celkovém ročním porovnání pak cena této ropy označované jako ropa WTI zaznamenala cenovou ztrátu o objemu ve výši – 20,32 procent své ceny za posledních 52 týdnů. Nyní sice cena lehké americké ropy vzrostla v porovnání s její cenou v předcházejícím týdnu, avšak obavy z dalšího růstu úrokových sazeb v USA a tím pádem posilování směnné hodnoty amerického dolaru (USD) spolu s obavou dalšího rozšiřování snížení těžby surové ropy ze strany zemí OPEC+, kde významný podíl produkce ropy zaujímá Rusko, momentálně přivedlo komoditní obchody s ropou k dennímu poklesu cen.

Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) v ceně ve výši 76,56 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,66 % své ceny. Tato stávající cena tak dle dat technické analýzy představuje celkovou roční ztrátu ve výši – 21,08 % své původní ceny za posledních 52 týdnů, z čehož objem celkového poklesu ve výši – 9,12 % ceny představuje tento pokles od začátku letošního roku 2023. Těchto cen ropy na komositním trhu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) posílila a dolarový index DXY (US Dollar Currency Index) byl na hodnotě ve výši 104,41 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,19 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru jako hlavní světové komoditní měny obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,069 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,178 % kurzu vůči USD.

„Investoři přesunuli svou pozornost na výsledek víkendového zasedání OPEC+, protože od hlavních producentů ropy zazněly smíšené zprávy,“ řekl Toshitaka Tazawa, analytik společnosti Fujitomi Securities Co Ltd. “Dohoda o dluhovém stropu v USA zvýšila chuť riskovat, ale investoři se zdráhají zintenzivnit nákupy kvůli obavám z inflace a možného dalšího zvýšení úrokových sazeb,” řekl tento analytik.  Americký prezident pan Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů pan Kevin McCarthy během víkendu a to v sobotu 27.5.2023 našli plnou shodu pro uzavření dohody  o pozastavení dluhového stropu ve výši 31,4 bilionu dolarů a omezení vládních výdajů na příští dva roky. Oba lídři  jak pan Biden za Demokraty tak pan McCarthy za Republikány vyjádřili přesvědčení, že jak demokratičtí, tak republikánští zákonodárci dohodu v Kongresu podpoří. Výbor pro pravidla Sněmovny reprezentantů USA uvedl, že se sejde již dnes a to v úterý 30.5.2023, aby projednal návrh zákona o dluhovém stropu, který musí schválit rozdělený Kongres do 5. 6.2023. Investoři mimo jiné  také bedlivě sledují, zda Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC a spojenci včetně Ruska, známý jako OPEC+, změní své těžební limitu produkce surové ropy.