Odchod Velké Británie z Evropské unie se přiblížil

Pátek 10. ledna

BREXIT D FX24

Datum odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ze společenství evropských zemí, z Evropské unie se neodvratně přibližuje a s největší pravděpodobností až téměř hraničící s jistotou k odchodu skutečně dojde k 31.lednu 2020, což je již za pouhých 21 kalendářních dnů. S přibližujícím se tímto datem opět narůstají obavy investorů z doposud nedořešených otázek spojených s vlastní realizací Brexitu. Na základě tohoto pak britská libra (GBP) na devizovém trhu pocítila mírný pokles své stávající směnné hodnoty vůči ostatním měnám a zejména vůči americkému dolaru, avšak prozatím udržela hranici kurzu nad 1,30 USD za GBP.

Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 10.ledna 2020 se měnový pár britské libry (GBP) a amerického dolaru (USD) obchodoval zhruba v čase 6:28 CET na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,3076 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,08 % kurzu vůči USD. Tohoto kurzu bylo dosaženo za situace, kdy americký dolar v globálním porovnání podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn, oslabil o – 0,05 % bodové hodnoty dle tohoto indexu a byl na stavu ve výši 97,40 USD bodů. Jednotná evropská měna euro (EUR), obdobně jako americký dolar také vůči britské libře oslobila a měnový pár EUR/GBP se tak obchodoval v kurzu na hodnotě ve výši 0,849 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,08 % kurzu vůči GBP.

 

Dolní komora britského parlamentu tak včera tj. ve čtvrtek 9.1.2020  schválila prováděcí zákon k dohodě o Brexitu, kterou premiér Boris Johnson vyjednal s Evropskou unií. Předloha nyní zamíří do horní komory, Sněmovny lordů. Pokud její členové návrh zákona rovněž schválí a následně jej podepíše i královna, opustí Británie po měsících odkladů Evropskou unii s dohodou už na konci ledna tohoto roku 2020, tedy již za 21 dní. Pro tento zákon hlasovalo po třídenní debatě 330 poslanců, proti se jich vyslovilo 231. Schválení předlohy v závěrečném čtení se očekávalo neb Konzervativci premiéra Borise Johnsona mají po prosincových mimořádných parlamentních volbách v Dolní sněmovně pohodlnou většinu.  Zároveň pan Boris Johnson varoval členy Sněmovny lordů, aby zákon přijali beze změn a nechtěli jej jakkoli doplňovat, aby to nezpomalilo proces odchodu Spojeného království z EU, protože pokud by Sněmovna lordů schválila zákon s dodatky, vrátil by se do dolní komory parlamentu.

 

Na základě tohoto vývoje pak finanční stratégové spolu s analytiky makléřských společností již zaznamenávají obavy investorů ze stále nedořešených praktických otázek vzájemného fungování například detailního řešení pohybu osob, zboží a případných cel mezi Spojeným královstvím a EU. Prozatím toto v rámci dojednané dohody řeší přechodové období, které ovšem dle návrhu Borise Johnsona skončí nejdéle ke konci letošního roku k 31.12.2020 a do té doby bude potřeba nalézt pro konkrétní body vzájemnou shodu řešení jak na straně Velké Británie tak zejména vůli na straně EU. K této problematice se již vyjádřila nová šéfová EU paní Ursula von der Leyenová, která podotkla, že Británie bez přijatých kompromisů přístup na jednotná evropský trh nezíská.

 

V případě negativního vývoje praktického řešení Brexitu by pak  podle analytiků mohlo dojít k výraznějšímu poklesu směnné hodnoty GBP vůči ostatním měnám a zejména vůči EUR a USD. Nicméně analytici makléřských společností očekávají s blížícím se datem vlastní realizace odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. pokles směnné hodnoty britské libry (GBP) a v případě vzájemného směnné kurzu britské libry vůči americkému dolaru USD) i k prolomení hranice kurzu pod hodnotu 1,30 USD za EUR a v případě vzájemného směnného vztahu britské libry a jednotné evropské měny euro by se vzájemný směnný kurz mohl velmi blížit hodnotám 0,89 GBP za EUR.