Odhady udávají příští ceny ropy nad 100 USD za barel

Středa 23. června

Oil barel 2 FX24

Podle analytiků předních světových bank lze očekávat rychlejší tempo růstu ropy na světovém komoditním trhu a to zejména z důvodů neustále se zvyšující poptávky po ropě, avšak již v projevující se nedostatečné nabídce této strategické suroviny k uspokojení okamžitého zájmu. Nejen na základě těchto skutečností pak například analytici Bank of America predikují růst cen ropy nad 100 USD za barel v průběhu příštího roku 2022. Tento obchodní trend růstu ceny ropy pak ještě umocňuje skutečnost, kdy obchodníci s ropou mají zájem navýšit zásoby ropy za tyto relativně příznivější ceny, čímž o to více vrůstá poptávka.

Finanční stratégové a analytici makléřských společností  identifikovali faktory na straně poptávky a nabídky, které by měly podporovat ceny do roku 2022. Analytici pod vedením Francisco Blanch z Bank of America poukázali na zadrženou poptávku v době omezení cestování, nakupovíní v kamenných obchodech včetně návštěv restaurací a to po více než roce uzavření trhu, avšak nyní dochází k výraznému rozvolňování těchto opatření po celém světě a tudíž spotřeba ropy vzrůstá. Dále pak tito odborníci uvedli, že spotřebitelé opouštějící veřejnou dopravu ve prospěch soukromých automobilů, čímž také zvýší poptávku po pohonných hmotách. A rovněž zvýšení zájmu zákazníků o dovoz zboží a výrazně vyšší zájem spotřebitelů o kurýrní služby i po skončení virové pandemie by mohla vést k další výraznější spotřebě pohonných hmot.

Na základě těchto skutečností se pak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) v průběhu středečního evropského dopoledne 23.června 2021, zhruba v čase 10:23 CET na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala na hodnotě ve výši 73,35 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,686 % své ceny. Tato cena tak dle dat technické analýzy představuje cenový nárůst o + 52,03 % předchozí ceny od začátku letošního roku 2021 a v ročním srovnání pak hodnota ropy WTI vzrostla o + 77,42 % ceny za posledních 52 týdnů. Podle ekonomů tento zvyšující se trend cen ropy v globálním rozsahu pak zákonitě povede k vyššímu tempu růstu inflace a to zejména v průmyslově rozvinutých zemích světa, včetně zemí Evropské unie s tím, že již nyní zejména USA a země eurozóny zažívají období neobvyklého tempa růstu inflace. Právě tyto skutečnosti nutí investory ke změně svých investičních nástrojů, kdy v minulosti bylo uchovavatelem finančních hodnot zlata, tak nyní se spíše investoři uchylují k dluhopisovému trhu a zejména pak korporátním dluhopisům.

Vývoj cen ropy tak jako u lehké americké ropy WTI (West Texas Intrermediate) směrem vzhůru je i u evropského protějšku této ropě a to severomořské ropy Brent, která se aktuálně v průběhu středečního evropského dopoledne 23.června 2021, zhruba v čase 10:35 CET obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 75,62 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 1,08 % své ceny. Růst ceny severomořské ropy Brent tak dle analytiků makléřských společností ve vztahu k datům technické analýzy odpovídá tempu značného cenového růstu a to o + 47,49 % ceny od začátku letošního roku 2021 a v ročním porovnání pak cena ropy Brent se zvýšila o + 68,98 % své ceny za posledních 52 týdnů.  Podle analytiků komoditního trhu a odborníků na trh s ropou stále uvalené sankce USA na iránskou ropu snižují nabídku ropy na trhu a zvyšují její stávající cenu v důsledku rostoucí poptávky s tím, že k uvolnění sankcí a umístění iránské produkce na trh by výrazně cenu ropy zlevnilo, avšak předpoklad vzájemných dohod tito odborníci nevidí v průběhu letošního roku 2021 ani začátku příštího roku 2022.