OPEC a OPEC+ od května zvýší produkci ropy

Úterý 13. dubna

Oil barel 2 FX24

Členové ropné aliance zemí OPEC a její partneři z tak zvané skupiny OPEC+ zahrnující i Ruskou federaci se již začátkem dubna letošního roku 2021 a to hned ve čtvrtek 1.4.2021 setkali a společně rozhodly o tom, že od května letošního roku 2021 postupně sníží stávající omezování těžby surové ropy a produkci ropy dodávanou na světový komoditní trh zvýší. Tato schůzka a její závěry i přes datum jejich setkání rozhodně nebyl žádný tzv. „apríl“, ale pragmatické obchodní rozhodnutí, na které zareagovali obchodníci a investoři globálního komoditního trhu.

Aktuální vývoj cen ropy na komoditním trhu tak během evropského úterního rána dne 13.dubna 2021 zaznamenal dle komentářů ekonomických zpravodajů relativně odlišnou reakci investorů, kdy momentálně cena ropy vrostla a lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se dokonce pohybovala na hodnotě nad 60 USD za barel. Cena ropy WTI tak dne 13.4.2021, zhruba v čase 6:02 CET byla ve výši 60,05 USD za barel a cena evropského protějšku ropě WTI a to severomořská ropa Brent se obchodovala zhruba v čase 6:23 CET dne 13.4.2021 na hodnotě ve výši 63,57 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,46 % své předchozí ceny. Podle analytiků makléřských společností v návaznosti na finanční stratégy komoditního trhu je tento cenový skok směrem vzhůru pouze krátkodobým jevem jako reakce na stávající situaci mírně převyšující poptávky nad nabídkou.

Vzhledem ke květnovému zvýšení produkce zemí OPEC a OPEC+ lze předpokládat opětovný pokles cen ropy na světovém komoditním trhu a to včetně toho, že predikce analytiků hovoří o tom, že k snížení ceny ropy dojde ještě v předstihu než dojde k samotnému zvýšení produkce ropy jako projev investorského sentimentu očekávaných událostí. Aliance OPEC a OPEC+ v současné době snižuje o něco více než 7 milionů barelů denně, ve snaze podpořit ceny ropy na globálním komoditním trhu a snížit nadměrnou nabídku. Saúdská Arábie jako hlavní lídr zemí OPEC, k těmto škrtům dobrovolně přidala další snížení produkce ropy o 1 milion barelů denně. Pokračující koronavirová krize nadále zatemňuje výhled na zbytek letošního roku 21 a analytici makléřských společností v návaznosti na finanční stratégy komoditního trhu očekávají, že to znovu potvrdí opatrnost Saúdské Arábie ohledně oživení světové ekonomiky.

Před touto schůzkou OPEC a OPEC+ zdůraznil generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo potřebu „ zůstat velmi opatrný “ v důsledku přetrvávající nejistoty a křehkosti způsobené pandemií koronavirů. Podobně Saúdská Arábie již dříve vyzvala spojenecké partnery, aby zůstali „extrémně opatrní“, pokud jde o produkční politiku, a varovala skupinu před výrazně vyšším zvyšováním produkce ropy, protože se snaží zajistit úplné oživení trhu s ropou. Ovšem Rusko, které není vůdcem OPEC mezitím usiluje o to, aby skupina prosadila nárůst nabídky. V rámci jednání těchto skupin OPEC+ a OPEC označované jako světová ropná aliance došlo ke shodě a nalezení kompromisního řešení v podobě toho, že od května letošního roku 2021 bude produkce ropy zvýšena o dalších 350 000 barelů denně a následně v červnu 2021 o dalších 350 000 barelů denně. Produkce se dále bude zvyšovat i v červenci, kdy se  zvýší o dalších  450 000 barelů denně tak, aby od srpna 2021 celková ropná produkce byla zvýšena o 1,5 milionů barelů denně oproti stávajícímu stavu v dubnu 2021.