Pandemie viru SARS-CoV-2 nezpůsobila jen škody, některým i pomohla

Pátek 24. dubna

58377_US-New-York

Opatření, které přijímali a stále ještě přijímají vlády zemí po celém světě k zamezení šíření virové infekce SARS-CoV-2 známé pod označením jako Covid-19 přinesly do jednotlivých ekonomik států celého světa značné hospodářské ztráty, prohloubení dluhové zatížení státních pokladen a zvýšení počtu nezaměstnaných, kdy například v USA během této pandemie přišlo o práci více než 26 milionů lidí a státní dluh Spojených států vzrostl o dalších 2,1 bilionu amerických dolarů. Na druhé straně však dle ekonomických zpravodajů někteří jedinci a společnosti, díky této pandemii zvýšili své zisky a zbohatli o zhruba 10% svého majetku ještě více.

Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností vlivem přijatých opatření jak vládami zemí tak jednotlivými centrálními bankami a vlastních důsledků této virové globální nákazy došlo k výrazným výkyvům světového trhu. Na jedné straně se zvýšila investorská obava a došlo k značné volatilitě cen na finančních trzích a to jak akciového tak komoditního spolu s prudkými výkyvy směnných kurzů na devizovém trhu. Na druhé straně pak různá odvětví zaznamenala zvýšenou poptávku s růstem cen za zboží a služby, avšak i došlo k výraznému snížení poptávky po službách, zboží a komoditách, kde nejvýraznější propad cen globálního rozsahu zaznamenaly obchody s ropou. Právě cena lehké americké ropy WTI je přímo dle těchto odborníků typickým příkladem negativního důsledku této pandemie, kdy dokonce došlo a to historicky poprvé k záporným cenám ropy WTI na komoditním trhu.

 

V současnosti po relativní stabilizaci trhu s ropou se tak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) v průběhu páítečního evropského dopoledne 24.4.2020, zhruba v čase 9:33 CET obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 16,79 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 1,76 % své ceny. Dalším faktorem, který způsobil u některých investorů tvorbu neočekávaného zisku v období virové pandemie SARS-CoV-2 je fakt posilující směnné hodnoty USD a to i přesto, že byla centrální bankou Spojených států Federal Reserve System snížena základní úroková sazba a hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY již několik dnů je nad hranicí 100 USD bodů. Aktuálně tak směnná hodnota vyjádřená tímto indexem DXY (US Dollaer Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn dosáhla v průběhu pátečního evropského dopoledne 24.4.2020, zhruba v čase 9:40 CET stavu ve výši 100,74 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,3 % bodové hodnoty.

 

Podle sdělení vyplývající ze zprávy společnosti Institute for Policy Studies (IPS), na který upozornila agentura Reuters  je skutečností to, že jmění některých amerických miliardářů se během koronavirové krize rozrostlo o téměř deset procent. V tomto období se majetek 34 nejbohatších amerických miliardářů rozrostl o desítky milionů amerických dolarů, uvádí zpráva. Třebaže hospodářství obecně kvůli dopadům pandemie čelí recesi, některé společnosti ze stavu věcí těží. V době karanténních opatření řada lidí pracuje z domova a s kolegy komunikuje prostřednictvím videokonferencí. Razantní vzestup díky tomu zaznamenala americká firma Zoom Video Communications.  Dále pak zakladatel internetového prodejce Amazon Jeff Bezos zase vydělává na vzrůstu nákupů na internetu. Osmi z těchto miliardářů, včetně Bezose, Muska a zakladatele Zoomu Erica Yuana, se čisté jmění zvýšilo o miliardu dolarů.