Po krachu kryptoburzy FTX zaznívají silné hlasy pro regulaci

Středa 7. prosince

Crypto regulation FX24 (2)

Již v minulém týdnu a to ve středu 30.11.2022 vyzval předseda bankovního výboru Senátu USA pan Sherrod Brown ministryni financí Janet Yellenovou, aby spolupracovala se zákonodárci a finančními regulátory a pomohla sepsat legislativu, která by ovládla trh s kryptoměnami v důsledku kolapsu kryptoburzy FTX. V současnosti tak vyjma ostrých politických diskuzí na půdě Senátu, a to navíc v době stále dobíhajících doplňovacích voleb do Senátu se v tomto nejvyšším zákonodárném sboru USA rozhořel další spor a to o regulaci kryptoměnového trhu.

Senátor pan Brown jako Demokrat za stát Ohio v dopise řekl Yellenové, aby začlenila doporučení Výboru pro dohled nad finanční stabilitou, včetně legislativy, která by „vytvořila orgány pro regulátory, aby měli přehled o činnosti přidružených společností a jinak dohlíželi na ně. dceřiné společnosti subjektů s kryptografickými aktivy“, s finančními regulátory, jako je Komise pro cenné papíry a burzu a Federální rezervní rada. Všechny tyto a další podněty nejen od senátorů, ale i kongresmanů ze Sněmovny reprezentantů USA způsobily ještě o to větší obavy nejen o kurzovní ztráty, ale o tak zvané přežití kryptoměn ve své „svobodné roli“ vůbec. Nejen na základě tohoto pak došlo k výraznému poklesu směnných hodnot kryptoměn a to zejména v souvislosti s pádem FTX, kdy zaznamenala citelný pokles i nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC). Tato virtuální měna BTC se aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 7.12.2022, zhruba v čase 7:15 CET obchodovala na trhu kryptoměn COINBASE ve výši 16.988,50 USD za BTC s dosavadním denním mírným poklesem BTC o – 0,03 % kurzu vůči USD.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.