Pokles britské libry v obavě z Brexitu bez dohody s EU pokračuje

Středa 31. července

GBP H FX24

Nový tým ministrů britského premiéra Borise Johnsona se nyní připravuje podle tvrzení ekonomických zpravodajů na tzv. Brexit bez dohody s Evropskou unií (EU), což je krok, který sice mnozí investoři očekávají, ale zároveň dodávají, že je pomyslnou cestou k „útesu“, který by mohl vážně poškodit britskou ekonomiku. V úterý odpoledne 30.7.2019 se britská libra (GBP) mírně zotavila ze svých ranního poklesu a obchodovala se v porovnání s americkým dolarem (USD) kolem směnné hodnoty kurzu na hodnotě ve výši 1,2176 USD za GBP.

Tento úterní směnný kurz britské libry (GBP) vůči americkému dolaru (USD) ze dne 30.7.2019 tak představuje další pokles zhruba o 0,4 % kurzu v porovnání s předchozím dnem a to pondělím 29,.7.2019. Následně pak britská libra vůči americkému dolaru přes noc klesla na pouhých 1,2120 USD za GBP čímž dosáhla nejnižší úrovně své směnné hodnoty proti zpětné vazbě vůči USD a to od března roku 2017. Aktuálně během středečního evropského rána dne 31.7.2019, zhruba v čase 7:36 CET se měnový pár GBP/USD na devizovém trhu – Forex trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,2161 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,10 % kurzu vůči USD.

 

Nový ministerský předseda Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (UK-Union Kingdom) pan Boris Johnson považuje dojednanou dohody s Evropskou unií o odchodu Velké Británie z EU  jeho předchůdkyní premiérkou Theresou May za tak zvaně „mrtvou“. Ovšem čelní představitelé EU jak dosluhující v osobě pana Junckera tak v osobě nově nastupující šéfky Komise EU paní von der Layen se jednoznačně vyjádřili, že žádná jiná tak zvaně „nová“ dohoda není možná. Na základě tohoto pak nový kabinet Borise Johnsona zahájil přípravy dle scénáře „Hard Brexit“ a reakce finančních trhů, zejména pak devizového trhu ve vztahu k britské libře na tuto skutečnost zareagovala poklesem směnné hodnoty GBP vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči USD.

 

Ve vzájemných rozhovorech o možné dohodě mezi EU a UK a to již za funkčního období premiérky Theresy May se ukázalo, že největším jádrem sporu je tak zvaná měkká hranice mezi Irskem v jurisdikci členské země EU a Severním Irskem patřící pod královskou korunu UK. K této věci se aktuálně vyjádřil Down street 10 (sídlo britského premiéra):  „Premiér dal jasně najevo, že Spojené království z Evropské unie vystoupí 31. října, ať se stane cokoli. Řekl, že za jakéhokoli scénáře bude vláda neochvějně respektovat belfastskou dohodu (která ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku) a nikdy na hranici neumístí fyzické kontroly ani fyzickou infrastrukturu,“ uvádí se v prohlášení Londýna.

 

Analytici a ekonomičtí zpravodajové tak míní, že budoucnost „neviditelné“ hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem je zřejmě tím nejsložitějším problémem v rámci komplikované podoby odchodu Británie z EU. Obě strany si při tvorbě dohody o rozluce daly za cíl zachovat stávající volný režim. To by umožnilo jednak dojednané přechodné období určené pro rozhovory o budoucím partnerství a zejména pak takzvaná irská pojistka, která by začala platit v případě, že by se ve druhé fázi brexitových vyjednávání vytyčeného cíle nepodařilo dosáhnout. Nicméně většina finančních stratégů je přesvědčena, že za stávajícího vývoje situace ohledně Brexitu skutečně dojde k 31.10. letošního roku 2019 k vystoupení UK z EU bez dohody. V tomto případě pak podle analytiků investičních bank lze předpokládat pokles kurzu GBP vůči USD krátkodobě až  blízko k hranici 1,10 USD za GBP a de facto téměř paritní kurz s EUR, následně pak dle odhadů těchto odborníků se směnná hodnota GBP zafixuje v rozmezí 1,16 – 1,20 USD za GBP.