Roadshow společnosti Uber začne v týdnu po 29.dubnu 2019

Pátek 12. dubna

Uber_taxi_in_Moscow

Společnost Uber Technologies Inc. představí investorům svůj záměr vstupu na veřejný akciový trh již v závěru měsíce dubna letošního roku 2019, a to dle prohlášení společnosti v týdnu po 29.4.2019. V souvislosti s tímto termínem své prezentace pro investorskou veřejnost analytici makléřských společností očekávají vlastní zahájení primárního úpisu akcií (IPO) a následující první obchodní den během první poloviny měsíce května 2019 s nepotvrzeným datem 10.května letošního roku 2019.

 

Zájem investorů o akcie těchto převážně technologických společností v posledních měsících výrazně stoupl, což dokládá i nedávný úspěšný vstup na veřejný akciový trh formou IPO společnosti Lyft Inc. (NASDAQ-LYFT), jejichž akcie v první obchodní den mohly akcionářům přinést až maximální profit ve výši 21 % během jednoho obchodního dne. Upisovací cena akcií NASDAQ-LYFT byla ve výši 72 USD za akcii a první obchodní den uzavřela s jednodenním posílením své ceny o více než 8 procent, avšak v následujících dnech již zaznamenala pokles své ceny. Analytici tento jev přirovnávají k akciím společnosti Facebook Inc. (NASDAQ-FB), kdy několik měsíců po IPO byla tato akcie pod svoji upisovací cenou. Za téměř 7 let aktivního obchodování s akciemi NASDAQ-FB již tato akcie zvýšila svoji cenu a zajistila profit ve výši několika set procent.

 

Společnosti jak Lyft Inc. a Uber Technologies Inc. jsou provozovateli alternativní dopravní sítě určené pro přepravu osob ve velkých světových metropolích, v současnosti po nejvíce na území USA a to ve více jak 300 velkých městech Spojených států amerických včetně těch jako jsou San Francisko, Los Angeles či New Yourk. Obě zmíněné společnosti, které využívají pro příjem svých objednávek chytré telefony svých zákazníků poskytují alternativní službu taxislužby, avšak za výrazně nižší ceny než standardní provozovatelé doposud. Zejména na evropském trhu včetně České republiky, kde obě společnosti svoji činnost provozují, jejich zavedení sdílené jízdy prostřednictvím mobilních aplikací vyvolal vlnu odporu a protestů zejména z řad tradičních provozovatelů taxislužeb.

 

Obě tyto společnosti provozující ridesharing nejen v USA, ale i prakticky s rozšiřováním do světových metropolí a to včetně Prahy a dalším měst v Česku sídlí v San Franciscu ve státě Kalifornia na území USA. Jejich založení souvisí s civilním rozvojem využití mobilních telefonů a zejména pak smartphonů s připojením k internetu a právě díky těmto technologiím je umožněno tvořit těmto firmám značný zisk. Právě proto s ohledem na tyto skutečnosti společnosti vznikly až v novém tisíciletí a to společnost Uber Technologies Inc. v březnu 2009 a společnost Lyft Inc.až o tři roky později v červnu 2012. Společnost Uber na rozdíl od svého konkurenta  společnosti Lyft se aktivně začala zabývat komerčním využitím tzv. létajících vozidel a spustila testy těchto vozů, které jsou schopny vzlétnout a přistát svisle.

 

Společnost Uber Technologies Inc. podle zveřejněných udajů pro Komisi cenných papírů USA (SEC) uvedla tak zvanou raritu, kdy ve svém prohlášení uvedla : „Očekáváme, že naše provozní náklady v dohledné době výrazně vzrostou a že se nám nepodaří dosáhnout ziskovosti.“ Nicméně z dalších ekonomických výdajů vyplívá, že zájem zákazníků o služby sdílené taxislužby výrazně rok od roku vzrůstá. Do současné doby společnost od svého vzniku uskutečnila více jak 1,5 miliardy placených jízd a aktuálně zaměstnává či spolupracuje s více jak 3,9 miliony řidičů po celém světě. Společnost za loňský rok utržila zhruba 11,3 miliard USD což je o 42,1 % více než v roce 2017. Avšak celková ztráta za posledních 10 let vykazuje kumulovaný deficit ve výši 7,87 mld.USD.

 

Celkový odhad tak zvané tržní kapitalizace společnosti se celkově různí s ohledem na odhadovaný růst ceny akcie po prvním obchodním dnu na NYSE (New Yourk Stock Exchange). Původní odhady z roku 2018 dle analytiků a ekonomických zpravodajů Wall Street Journal  udávají ocenění ve výši 76 milard amerických dolarů. Aktuálně se hovoří mezi finančními stratégy investičních bank o rozmezí ve výši od 90 do 120 miliard USD. Společnost Uber Technolgies Inc.prostřednictvím IPO v současnosti očekává výtěžnost za své akcie ve výši 10 miliard USD což dle analytiků odpovídá rozmezí 10 – 15 % podílu společnosti.

 

Vlastní odhad upisovací ceny a přesný termín IPO prozatím nebyl oficiálně zveřejněn, avšak podle nepotvrzených zpráv by se cena této akcie měla pohybovat v rozmezí 47 – 49 USD za akcii a odhadovaný termín prvního obchodního dne pak někteří ekonomičtí zpravodajové odhadují v rozmezí konkrétního data  okolo 3.5.2019 a nejzazší termín jim vychází na páteční datum 17.5.2019. Podle renomovaných světových finančních stratégů investičních bank lze usuzovat, že i toto IPO společnosti Uber Technologies Inc.by mělo být vysoce  úspěšné a zejména v následujícím investičním horizontu lze očekávat výrazný růst ceny této akcie, což mimo jiné i dokládá zájem správců emise jako upisovatelů, kterými jsou  finančních společností a banky v celkovém počtu 29-ti subjektů.