Ruské nákupy zlata předčily i Čínu

Úterý 11. června

Rusko a zlato

Ruská federace v období prvního kvartálu letošního roku 2019, co se týče objemu nákupu zlata se zařadila mezi největší světové odběratele a od ledna do března 2019 nakoupila 55,3 tuny zlata. S tímto rekordním objemem nákupu zlata se tak stala momentálně největším světovým kupcem zlata. Aktuální cena zlata v průběhu evropského úterního rána dne 11.6.2019, zhruba v čase 8:37 CET byla na komoditním trhu na hodnotě ve výši 1.331,90 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,20 % své ceny.

Cena zlata v posledních několika dnech zhruba od začátku měsíce června letošního roku 2019 zaznamenala relativně silný vzestup své ceny. Tato skutečnost růstu ceny zlata podle analytiků jednak souvisí se směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám, ale zejména s vývojem této jeho hodnoty v návaznosti na monetární politiku centrální banky Spojených států amerických FED (Federal Reserve System). Stávající signály od čelních představitelů klíčového výboru centrální banky USA – Fedrálního výboru otevřeného trhu FOMC (Fedral Open Market Committee) totiž naznačují, že již brzy by mohlo dojít k snížení úrokových sazeb v USA. Finanční stratégové tak usuzují, že dojde k oslabení USD, vyššímu zájmu o zlato a následnému pokračujícímu růstu ceny zlata na globálním komoditním trhu s odhadem ceny ve výši 1.400 USD za trojskou unci.

 

Toto snížení by pak dle ekonomů a finančních stratégů investičních bank mohlo zcela reálně přinést snížení směné hodnoty amerického dolaru (USD). Aktuálně v průběhu evropského dopoledne 11.6.2019, zhruba v čase 8:47 CET se hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala ve výši 96,79 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,02 % své bodové hodnoty. V uváděném dni a čase se přitom USD na devizovém trhu vůči japonskému jenu (JPY) obchodoval ve vzájemném směnném kurzu stále pod hranicí 110 JPY za USD a to na hodnotě ve výši 108,58 JPY za USD s dosavadním denním růstem USD o + 0,14 % kurzu vůči JPY.

 

Ruský rekordní nákup zlata tak ještě o to více nepřímo zvyšuje cena zlatu na globálním komoditním trhu, míní ekonomičtí zpravodajové. Ruská federace prozatím nakoupila do svých zlatých státních rezerv od začátku letošního roku v období od ledna do března 2019 objem fyzického zlata ve výši 55,3 tuny. Strategie Ruské federace v otázce navyšování státních rezerv zlata se dle ekonomických zpravodajů datuje již od roku 2014 a jen za poslední rok 2018 Rusko nakoupilo zlato v celkovém objemu ve výši 273,7 tuny. Celkově pak oficiálně podle zveřejnění stavu státních zásob zlata Rusko již předstihlo Čínu a zařadilo se na 6.místo v celkovém globálním pořadí s objemem ve výši 2.168,0 tun zlata. Světové prvenství ve velikosti státní zlaté rezervy nadále drží Spojené státy Americké s objemem 8.133,5 tun zlata a to před Německem, které na druhé pozici vykazuje 3.369,7 tun zlata.