Silnější americký dolar snížil cenu zlata

Středa 6. listopadu

Gold a FED FX24

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako čtyřicátý pátý týden v pořadí se směnná hodnota amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám zvýšila a hodnota investičního zlata na globálním komoditním trhu přestala být pro investory až tak zajímavá. V důsledku těchto skutečností pak během úterý dne 5.listopadu 2019 cena zlata prolomila směrem dolů svoji podporovanou cenovou hranici 1.500 USD za trojskou unci. Podle analytiků makléřských společností tento pokles ceny zlata částečně znovu zvýšil zájem investorů spekulujících na opětovný růst ceny zlata.

Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 6.listopadu 2019, zhruba v čase 6:59 CET se na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) cena zlata pohybovala na hodnotě ve výši 1.485,60 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,13 % své předchozí ceny. Změna obchodního trendu z medvědího na býčí trh probíhá v okamžiku, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu amerického dolaru vůči dalším šesti hlavním světovým měnám se změnila a vykazuje svůj bodový stav ve výši 97,89 USD bodů s dosavadním denním oslabením o – 0,09 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Finanční stratégové a ekonomičtí analytici k aktuálnímu opětovnému posilování ceny zlaty pak uvádějí, že je to standardní jev inverzního vztahu ceny zlata a směnné hodnoty USD.

 

Mimo tuto skutečnost, kdy se cena zlata vůči směnné hodnotě USD chová inverzně pak ekonomičtí zpravodajové uvádějí fakt, že během středečního evropského rána zejména asijští obchodníci a investoři očekávají další vyjasnění obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Předchozí pokles cen zlata na globálním komoditním trhu byl podle těchto zpráv ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností zejména způsoben přílišným optimizmem ve vyjednávání o obchodních vztazích mezi USA a Čínou jako dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa. Současná situace a stav následujících událostí ve velmi krátkodobém časovém horizontu pak přináší další nejasnosti obchodního vztahu mezi USA a Čínou, které je nutno ještě vyjasnit. Na základě těchto faktů pak americký dolar posílil a jeho vyšší směnná hodnota udělala zlato dražší pro investory z mimo dolarové zóny a to zejména pro asijské obchodníky z Číny, jejichž zájem tím pádem poklesl.

 

Centrální banka Spojených států amerických Federal Reserve System (FED) na svém řádném zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) ve středu minulého týdne dne 30.10.2019 již letos v roce 2019 po třetí snížila úrokové sazby a to na rozmezí od 1,5 % do 1,75 % roční úrokové míry čímž podle analytiků investičních bank v rámci své monetární politiky poskytla prostor pro postupné oslabování směnné hodnoty USD. Tato skutečnost by pak měla již v krátkodobém investičním horizontu do konce letošního roku 2019 přispět k opětovnému růstu ceny zlata na globálním komoditním trhu. Vyjma této skutečnosti nadále zvýšenou pozornost investorů přitahuje záležitost ohledně odchodu Velké Británie z EU známou jako Brexit. Právě v začátku prosince před mimořádnými parlamentními volbami ve Velké Británii stanovenými na 12.prosince 2019 se dle analytiků očekává zvýšená volatilita ceny zlata v souvislosti s těmito událostmi jako atraktivní obchodní příležitost využívající predikce výsledku voleb v závislosti na potencionálním riziku vývoje ekonomiky Spojeného království s ohledem na cenu aktiv ve zlatě.