Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 9. prosince

finance výhled FX24

Začátek nového obchodního týdne, který je 50.týdnem v pořadí letošního roku 2019 byl na Forex trhu v obchodním trendu pokračujícího poklesu amerického dolaru (USD), kdy směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY byla dne 9.12.2019, zhruba v čase 7:12 CET na hodnotě ve výši 97,68 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,02 % bodové hodnoty. Investoři v závěru letošního roku 2019 se vyjma situace ohledně americko-čínských obchodních vztahů začali zaměřovat na situaci ekonomiky v Evropě a to jednak v souvislosti s parlamentními volbami ve Velké Británii, ale zejména na problematiku poklesu ekonomického růstu zemí EU.

V této souvislosti ohledně poklesu růstu hospodářství zemí EU a zejména pak Německa a Francie, finanční analytici uvádějí, že tyto země výrazně zaostávají ve vývoji odvětví služeb, informatiky a telekomunikací což jsou hospodářská odvětví predikující svůj výrazný růst v nedaleké budoucnosti. Francie a Německo by se měly dohodnout na obnovení růstu EU masivními investicemi, aby dohnaly zahraniční konkurenty, kteří budou rozhodovat o novém hospodářském a politickém světovém řádu, uvádějí tito odborníci. Nicméně aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 9.12.2019, zhruba v čase 7:22 CET směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči amerického dolaru (USD) mírně posiluje a to v kurzu 1,1061 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD.

Investoři v tomto 50.týdnu roku 2019 mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend globálního finančního trhu :

                                                                                                                                        

Hrubý domácí produkt (HDP) v Británii - měsíční

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v zemích eurozóny. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny v úterý 10. 12. 2019 v 10:30 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá setrvání HDP ve stejné výši jako v uplynulém měsíci (-0,1%).

 

Výrobní produkce (manufacturing production) v Británii - měsíční

Manufacturing production odráží změnu v celkové hodnotě, inflací upravené, produkce výroby. Výroba představuje cca 80% celkové produkce a jelikož rychle reaguje na růst a pokles v obchodním cyklu a je v korelaci s podmínkami spotřebitele, jako je úroveň zaměstnanosti a změny mezd, jedná se o hlavní ukazatel ekonomického zdraví. Hodnoty indexu bude zveřejněny v USA v úterý 10. 12. 2019 v 15:15 CET a očekává se pokles hodnoty o 0,1%.

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na eurové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna ve středu 11. 12. 2019 v 14:30 CET.

 

Rozhodnutí o změně úrokové sazby FED (Federální rezervní systém)

FED o úrokových sazbách rozhoduje v předem stanoveném datu během hlasování mezi členy Federálního výboru pro volný trh (FOMC), týkajícího se krátkodobých úrokových sazeb Federálního rezervního systému, které mají být účtovány z úvěrů a komerčních bankovních úvěrů. Zvyšující se sazba může mít pozitivní vliv na USD, zatímco pokles ho může ovlivnit negativně. Pokud sazba zůstane nezměněna, analytici vyhodnotí počet hlasů „pro“ a „proti“ a projedná prohlášení hlasujících po zveřejnění zápisu ze zasedání, aby bylo možné předpovědět výsledky příští schůze. Členové FOMC FED schází na svém pravidelném dvoudenním zasedání v úterý 10.12.2019 a ve středu 11. 12. 2019 v 20:00 CET oznámí na tiskové konferenci šéf FEDu pan Jariome Powell závěry tohoto zasedání a přijatá rozhodnutí. Podle analytiků se očekává setrvání úrokové sazby na 1.75% p.a..

 

Retailové tržby v USA - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace dolaru. Informace bude zveřejněna ve středu 13. 102 2019 v 14:30 CET a očekává se hodnota indexu 0,4%.