Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 13. ledna

finance výhled FX24

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako již třetí v pořadí je prozatím na devizovém trhu v obchodním trendu posilující jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) a to ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1128 USD za EUR, kdy během evropského rána dne 13.1.2020, zhruba v čase 7:48 CET euro posílilo o + 0,07 % kurzu vůči americkému dolaru. Naopak ostrovní evropská měna britská libra (GBP) vůči americkému dolaru (USD) se obchodovala v kurzu 1,3029 USD za GBP s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,23 % kurzu vůči USD.

Investoři tak mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend globálního finančního trhu :

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v Británii - měsíční

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v zemích eurozóny. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny v pondělí 13. 1. 2020 v 10:30 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá setrvání HDP ve stejné výši jako v uplynulém měsíci (0,0%).

 

Výrobní produkce (manufacturing production) v Británii - měsíční

Manufacturing production odráží změnu v celkové hodnotě, inflací upravené, produkce výroby. Výroba představuje cca 80% celkové produkce a jelikož rychle reaguje na růst a pokles v obchodním cyklu a je v korelaci s podmínkami spotřebitele, jako je úroveň zaměstnanosti a změny mezd, jedná se o hlavní ukazatel ekonomického zdraví. Hodnoty indexu bude zveřejněny v pondělí 13. 1. 2020 v 10:30 CET a očekává se pokles hodnoty o 0,3%.

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na eurové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna v úterý 14. 1. 2020 v 14:30 CET a očekává se nárust o 0,2% oproti minulému měsíci.

 

Index Výrobních cen v USA - měsíční

Tato data jsou ukazují změny cen hotových výrobků a služeb prodaných výrobci. Jedná se o hlavní ukazatel spotřebitelské inflace – když výrobci účtuj více za své zboží a služby, přenáší se obvykle vyšší náklady na spotřebitele.  Tyto údaje budou zveřejněny ve středu 15. 1. 2020 ve 14:30 CET a očekává se změna o 0,2% oproti minulým výsledkům.

 

Retailové tržby v USA a Británii- měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace dolaru. Informace pro USA bude zveřejněna ve čtvrtek 16. 1. 2020 v 14:30 CET a očekává se hodnota indexu 0,3%. Hodnoty pro Británii budou zveřejněny v pátek 17. 1. 2020 v 10.30 a očekává se nárůst o 0,8% oproti minulému měsíci.