Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 16. listopadu

finance výhled FX24

Vývoj mezinárodního devizového trhu na začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako 47. v pořadí, prozatím stále předurčuje ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD) očekávání prohlášení pana Donalda Trumpa o své porážce v prezidentských volbách a uznání vítězem svého rivala pana Joe Bidena. Stávající prezident USA pan Trump sice po sedmi dnech po volbách připustil, že pan Biden vyhrál, nicméně v zápětí podotkl, že volby byly zmanipulované a on se nevzdá a soud prokáže volební podvody a potvrdí jeho vítězství.

Za této situace stále přetrvávajících rozporuplností ohledně volby prezidenta státu s největším HDP na světě a to prezidenta USA se na devizovém trhu směnná hodnota USD během pondělního evropského rána dne 16.11.2020, zhruba v čase 7:04 CET pohybovala ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,185 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,12 % kurzu vůči USD.

Investoři tak v tomto týdnu mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend globálního finančního trhu :

 

 Retailové tržby v USA - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace dolaru.Informace bude zveřejněna v úterý 17. 10. 2020 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 0.6% oproti minulému měsíci.

 

Průmyslová produkce v USA - měsíční

Index znázorňuje změnu hodnoty produkce továren, dolů, … Jedná se o jeden z hlavních ukazatelů ekonomického zdraví – výroba rychle reaguje na růsty a poklesy v obchodním cyklu a je úzce spjata s nezaměstnaností či hodnotou průměrné mzdy. Hodnoty indexu bude zveřejněny v USA v úterý 17. 11. 2020 v 15:15 CET a očekává se nárůst hodnoty o 1,1%.

 

CPI Index spotřebitelských cen v Kanadě - měsíční

Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném roce ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na librové a eurové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna ve středu 18. 11. 2020 v 14:30 CET.

 

Stavební povolení v USA - měsíční

Stavební povolení uvádějí počet povolení k výstavbě nových zařízení, vydaných vládou nebo jiným regulačním orgánem pro daný měsíc ve srovnání s předchozím. Na základě tohoto ukazatele se předpovídá střednědobý stav trhu s nemovitostmi. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny ve středu 18. 11. 2020 ve 14:30 CET a očekává se nárůst jeho hodnoty z 1,55 milionu na 1,57 milionu vydaných povolení.

 

CCI Index spotřebitelské důvěry v EU – měsíční

Index spotřebitelské důvěry ukazuje míru důvěry spotřebitelů ve stabilitu ekonomiky země. Je určen k vyhodnocení relativního finančního stavu, kupní síly a důvěry průměrného spotřebitele. Růst indikátoru předpokládá zvýšení spotřebitelských výdajů. Data tohoto indexu budou zveřejněna v pátek 20. 11. 2020 CET. Podle analytických odhadů se očekává pokles z -16 na -18 bodů.