Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 22. února

finance výhled FX24

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři roku 2021 jako osmý v pořadí stále investoři zaznamenávají pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči hlavním světovým měnám. Podle sdělení ekonomických zpravodajů posílila britská libra (GBP) vůči USD nad hranici směnného kurzu 1,40 USD za GBP a rovněž zpevnila svůj směnný kurz jednotná evropská měna euro (EUR) vůči USD. Aktuálně se tak měnový pár EUR/USD dne 22.2.2021, zhruba v čase 7:54 CET obchodoval na devizovém trhu v kurzu ve výši 1,212 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,01 % kurzu vůči USD.

 

Investoři v tomto 8.týdnu roku 2021 mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend globálního finančního trhu :

 

CCI Index spotřebitelské důvěry v USA – měsíční

Index spotřebitelské důvěry ukazuje míru důvěry spotřebitelů ve stabilitu ekonomiky země. Je určen k vyhodnocení relativního finančního stavu, kupní síly a důvěry průměrného spotřebitele. Růst indikátoru předpokládá zvýšení spotřebitelských výdajů. Data tohoto indexu budou zveřejněna v úterý 23. 02. 2021 v 16:00 CET. Podle analytických odhadů se očekává růst stávající hodnoty z 89,3 na 90,2 bodů.

 

Výpověď Jeroma Powella před Senátem

Guvernér FEDu Jerome Powell v úterý a ve středu 23. – 24. 02. 2021 vypovídat o pololetní zprávě o měnové politice před bankovním výborem Senátu ve Washingtonu DC. Guvernér FEDu, jako hlava centrální banky, má větší vliv na hodnotu měny země než kdokoliv jiný, proto jsou jeho výroky ostře sledovány kvůli předpovědi možné budoucí měnové politiky. Během druhé části výpovědi klade výbor otázky jež nejsou předem známy, což vede k velké volatilitě USD.

 

Prodeje nových nemovitostí v USA

Ukazatel prodeje nových nemovitostí odráží hodnoty tržeb z čerstvě postavených rodinných domů v USA. Používá se pro měření podmínek trhu s bydlením v USA. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Data tohoto indexu budou zveřejněna ve středu 24. 02. 2021 v 16:00 CET, přičemž se předpokládá hodnota 859K.

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v USA - kvartální

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v USA. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny ve čtvrtek 25. 02. 2021 ve 14:30 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá nárůst o 4,1%.

 

Objednávky trvanlivého zboží v USA - měsíční

Měsíční objednávky trvanlivého zboží odrážejí hodnotu objednávek přijatých výrobci zboží dlouhodobé spotřeby v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Výroba dopravního průmyslu je z výpočtu vyloučena. Vývoj indexu umožňuje krátkodobé prognózy budoucích objemů výroby. Růst hodnoty může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Informace bude zveřejněna ve čtvrtek 25. 02. 2021 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,6%