Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 12. dubna

finance výhled FX24

Investoři v tomto začínajícím obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako patnáctý v pořadí mimo jiné očekávají výsledky jak kvartální tak roční hrubého domácího produktu (HDP) Číny, která je po USA druhou zemí na světě s nejvyšším HDP. Zároveň globální investoři vnímají pozitivně opětovný růst směnné hodnoty amerického dolaru (USD), kdy během evropského rána dne 12.4.2021, zhruba v čase 7:17 CET byla hodnota USD dle dolarového indexu DXY ve výši 92,31 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,16 % bodové hodnoty.

V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,189 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,084 % kurzu vůči USD. V tomto 15.týdnu roku 2021 investoři očekávají nýásledující události, které mohou ovlivnit obchodní trend globálního finančního trhu :

 

Výrobní produkce (manufacturing production) v Británii - měsíční

Manufacturing production odráží změnu v celkové hodnotě, inflací upravené, produkce výroby. Výroba představuje cca 80% celkové produkce a jelikož rychle reaguje na růst a pokles v obchodním cyklu a je v korelaci s podmínkami spotřebitele, jako je úroveň zaměstnanosti a změny mezd, jedná se o hlavní ukazatel ekonomického zdraví. Hodnoty indexu bude zveřejněny v úterý 13. 04. 2021 v 08:00 CET a očekává se nárůst hodnoty o 0,5%.

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na eurové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna v úterý 13. 04. 2021 ve 14:30 CET a očekává se nárůst o 0,2% oproti minulému měsíci.

 

Retailové tržby v USA - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace dolaru. Informace bude zveřejněna ve čtvrtek 15. 04. 2021 v 14:30 CET a očekává se nárůst o 4,7% oproti minulému měsíci.

 

Hrubý domácí produkt v Číně – kvartálně/roční

Tato data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v Číně. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou zveřejněny v pátek 16. 04. 2021 v 4:00 CET a očekává se nárůst, za 1. kvartál tohoto roku, o 18,3% oproti celému minulému roku.

 

Stavební povolení v USA - měsíční

Stavební povolení uvádějí počet povolení k výstavbě nových zařízení, vydaných vládou nebo jiným regulačním orgánem pro daný měsíc ve srovnání s předchozím. Na základě tohoto ukazatele se předpovídá střednědobý stav trhu s nemovitostmi. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny v pátek 16. 04. 2021 ve 14:30 CET a očekává se nárůst jeho hodnoty z 1,72 milionu na 1,75 milionu vydaných povolení.