Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 20. března

finance výhled FX24

V novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 12.v pořadí je od nedělního večera předcházejícího týdne hlavní událostí světový obchod roku, kterým je převzetí švýcarské banky Credit Suisse (CS) bankovní jedničkou této alpské země bankou UBS v hodnotě 3 miliard švýcarských franků (CHF). Transakce obou bank tak odvrátila hrozící krach Credit Suisse, což by představovalo jeden z největších pádů bankovních domů na světě a tato skutečnost tak stabilizovala nejen samotný bankovní sektor, ale rovněž globální finanční trhy.

Nejen na základě těchto skutečností se aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 20.března letošního roku 2023, zhruba v čase 6:56 CET pohybovala směnná hodnota amerického dolaru (USD) v obchodním trendu býčího trhu. V uvedeném dni a čase tak hodnota USD dle dolarového indexu  DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala bodový stav ve výší 103,75 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD)  jako klíčové komoditní měny se obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,068 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,11 % kurzu vůči USD. Výsledek dojednání obchodu mezi CS a UBS spolu s převzetím bankou UBS této banky v současných problémech CS měl také dopad na práci centrálních bankéřů z ECB a i tento fakt se pozitivně odrazil na postavení EUR na devizovém trhu. Nicméně podle analytiků a finančních stratégů posilování EUR vůči USD nevydrží dlouho a EUR opět bude oslabovat.

 

Investoři a obchodníci v tomto týdnu tak mimo jiné očekávají následující události :

 

Rozhodnutí o změně úrokové sazby FED (Federální rezervní systém)

FED o úrokových sazbách rozhoduje v předem stanoveném datu během hlasování mezi členy Federálního výboru pro volný trh (FOMC), týkajícího se krátkodobých úrokových sazeb Federálního rezervního systému, které mají být účtovány z úvěrů a komerčních bankovních úvěrů. Zvyšující se sazba může mít pozitivní vliv na USD, zatímco pokles ho může ovlivnit negativně. Pokud sazba zůstane nezměněna, analytici vyhodnotí počet hlasů „pro“ a „proti“ a projedná prohlášení hlasujících po zveřejnění zápisu ze zasedání, aby bylo možné předpovědět výsledky příští schůze. Členové FED se sejdou  na tradičním dvoudenním zasedání  ve dnech 21.-22.3.2023 a ve středu 22. 03. 2023 zhruba  v 19:00 CET oznámí na tiskové konferenci šéf FEDu pan Powell závěry a rozhodnutí tohoto jednání.  Podle analytiků se očekává navýšení úrokové sazby ze 4,75% na 5% tj. o 25 bazických bodů.

 

Prodeje nových nemovitostí v USA

Ukazatel prodeje nových nemovitostí odráží hodnoty tržeb z čerstvě postavených rodinných domů v USA. Používá se pro měření podmínek trhu s bydlením v USA. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Data tohoto indexu budou zveřejněna ve čtvrtek 23. 03. 2023 v 15:00 CET, přičemž se předpokládá hodnota 650K.

 

Objednávky trvanlivého zboží v USA - měsíční

Měsíční objednávky trvanlivého zboží odrážejí hodnotu objednávek přijatých výrobci zboží dlouhodobé spotřeby v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Výroba dopravního průmyslu je z výpočtu vyloučena. Vývoj indexu umožňuje krátkodobé prognózy budoucích objemů výroby. Růst hodnoty může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna v pátek 24. 03. 2023 ve 13:30 CET a očekává se nárůst jeho hodnoty o 0,3%.

 

Výrobní index nákupních manažerů (PMI) v EU a USA - měsíční

Manufacturing PMI odráží aktivitu obchodních manažerů v daných oblastech ve stanoveném měsíci. Index se používá při hodnocení vývoje průmyslového sektoru. Hodnoty nad 50 můžou mít pozitivní vliv na kotace v EUR a USD. Data tohoto indexu budou zveřejněna: pro EU v pátek 24. 03. 2023 v 10:00 CET. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá nárůst hodnoty z 48,5 na 48,9 bodů. Pro USA v pátek 24. 03. 2023 v 14:45 CET. Neočekává se žádná změna oproti minulým výsledkům (47,3).

 

Nevýrobní index nákupních manažerů (PMI) v EU a USA - měsíční

Services PMI odráží aktivitu v sektoru služeb v EU a USA ve vykazovaném měsíci. Ukazatel je založen na průzkumu zástupců více než 600 společností pro EU a více než 400 společností pro USA. Hodnoty nad 50 mohou mít pozitivní vliv na kotace v EUR a USD. Data tohoto indexu budou zveřejněna: pro EU v pátek 24. 03. 2023 v 10:00 CET. Očekává se mírný pokles jeho hodnoty ze současných 52,7 na 52,6 bodů. Pro USA v pátek 24. 03. 2023 v 14:45 CET. Očekává se mírný pokles jeho hodnoty ze současných 50,6 na 50,3 bodů.