Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 11. února

finance výhled FX24

Nový obchodní týden, který jev kalendáři letošního roku 2019 označován jako sedmý v pořadí přinese investorům a obchodníkům globálního finančního trhu další události, které mohou ovlivnit obchodní trend vývoje cen akcií, komodit a zejména směnných kurzů jednotlivých světových měn. Právě v tomto týdnu analytici očekávají vyšší počet zásadnějších ekonomických dat a údajů z USA a tudíž lze předpokládat i vyšší volatilitu kurzu amerického dolaru (USD). Tento pohyb USD může výrazněji ovlivnit vývoj cen jak na akciovém na komoditním trhu.

Aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 11.února 20189 se na Forex trhu globální měnový pár EUR/USD obchodoval zhruba v čase 7:39 CET na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,1325 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,03 % kurzu vůči USD. Finanční stratégové a obchodníci spolu s investory v této souvislosti vývoje obchodního trendu na globálním finančním trhu pak očekávají  mimo jiné tyto hlavní události :

Vyjednávání mezi Čínou a USA

V 7. Týdnu roku 2019 začne v Pekingu další kolo vyjednávání mezi USA a Čínou. Vyjednávání, která skončila minulý týden, nevedla k dohodě. V pondělí 11.2.2019 vyjednávání zahájí níže postavení zástupci obou států a ve čtvrtek 14.2.2019 se k nim připojí vrcholní představitelé obou států, třeba ministr financí USA Steven Mnuchin. Strany se snaží dosáhnout dohody do 1. března, kdy se mají cla na čínské zboží v hodnotě 200 miliard USD zvýšit z 10 % na 25 %.

Mluvčí FED

Tento týden  vystoupí s proslovy několik členů FED, které bude trh sledovat ohledně náznaků, jak se bude vyvíjet monetární politika. Nejsledovanějším bude bezpochyby předseda FED Jerome Powell, který v úterý 12.2.2019 promluví na Hope Enterprise Corporation Rural Policy Forum v Mississippi. Kromě něj tento týden vystoupí například guvernérka FED Michelle Bowman a prezidenti poboček v Clevelandu, Kansas City, Atlantě a Filadelfii.

Inflace v USA

Americké ministerstvo obchodu ve středu 13.2.2019 zveřejní data o vývoji spotřebitelských cen za leden, která by měla poskytnout bližší obrázek o vývoji inflace. Podle odhadů spotřebitelské ceny za minulý měsíc stouply o 0,1 %. V tom samém období měly růst s meziročním tempem 1,5 %, což je níže než prosincových 1,9 %. Slábnoucí inflace patrně posílí očekávání, že FED bude zdrženlivější se zvyšováním úrokových sazeb.

Americký maloobchodní prodej

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek 14.2.2019 zveřejní data o vývoji maloobchodního prodeje v USA za prosinec. Podle jednomyslné předpovědi by měl prodej za prosinec stoupnout o 0,1 %. Bez započtení automobilového sektoru, zůstane prodej nezměněný.

Kvartální zprávy

Zhruba 60 společností indexu S&P 500 zveřejní v tomto 7.týdnu roku 2019  své kvartální výsledky Mezi těmito společnostmi bude například Activision Blizzard, Yelp, Hilton, Coca-Cola, NVIDIA, Diamond Offshore Drilling, PepsiCo a další.