Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 13. května

finance výhled FX24

Obnovení eskalace obchodní války mezi USA a Čínou po pátečním dne 10.5.2019 zavedením zvýšených cel na dovoz čínského zboží do Spojených států z 10 % na 25 % clo se projevilo i v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako dvacátý v pořadí na investorské náladě globálního finančního trhu. Aktuálně během evropského dopoledne 13.10.2019, zhruba v čase 9:21 CET se globální měnový pár EUR/USD na Forex trhu obchodoval v směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1228 USD za EUR s denním oslabením EUR o – 0,04 % kurzu.

Ovšem tak jak americký dolar posílil vůči některým evropským měnám a to v průběhu začátku evropského dopoledne 13.5.2019 nejen vůči EUR o + 0,04 % kurzu, ale také vůči CZK o + 0,19 % kurzu tak také oslabil vůči GBP o – 0,03 % kurzu a zejména USD oslabil vůči JPY o – 0,25 % kurzu. Celkově pak dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn vykazoval pokles o – 0,03 % bodové hodnoty na stavu  ve výši 97,30 USD bodů.

 

Investoři v nadcházejícím 20.týdnu letošního roku 2019 očekávají následující události, které mohou ovlivnit průběh vlastního obchodování a změnit obchodní trendy jednotlivých akcií, komodit či směnnou hodnotu měnových párů :

 

Proslovy členů FED

V úterý dne 14.5.2019 vystoupí jednotlivý hlavní představitelé centrální banky USA Federal Reserve System (FED) jako například pan Richard H.Clarida, místopředseda Rady guvernérů FED, dále pak se svým proslovem vystoupí pan John C. Williams, místopředseda a stálý člen komise otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System). Od těchto proslovů ve smyslu slovních intervencí vůči finančnímu trhu pak investoři očekávají bližší náznaky pokračující monetární politiky FED ve vztahu k úrokovým sazbám v USA.

 

Hrubý domácí produkt (HDP) v eurozóně

Tyto data jsou měřítkem celkové hodnoty zboží a služeb vyprodukovaných v eurozóně. HDP je nejkomplexnějším ukazatelem ekonomického výkonu a poskytuje klíčový náhled na hnací síly ekonomiky. Tyto údaje budou Eurostatem zveřejněny okolo 11:00 CET ve středu dne 15.5.2019. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na ekonomické analytiky se předpokládá růst ve stejné výši jako v předchozím období a to kvartálně o + 0,4 % a meziročně o + 1,2 % růstu HDP.

 

Vystoupení šéfa centrální banky Německa

Ve čtvrtek dne 16.5.2019, po desáté evropské ranní hodině se očekává proslov prezidenta centrální banky Spolkové republiky Německo – Bundesbank pana Jense Weidmanna. Podle úvah finančních stratégů s ohledem na stěžejní postavení Německa a její ekonomiky v eurozóně ve vztahu ke společné evropské měně euro je postoj Bundesbanky povážován za významný. Pokud řeč pana Weidmanna navrhne jakéko-li závěry o měnové politicer nebo jasné ekonomické hodnocení aktuálně směrem k HDP jak Německa tak předně eurozóny lze předpokládat vyšší volatilitu směnné hodnoty měny euro vůči ostaním světovým měnáma zejména pak vůči USD. Pokud v tomto projevu pan Weidmann vyzve k zpřísnění měnové politiky ve vztahu k ECB lze toto považovat za pozitivní signál pro euro.

 

Index CPI v eurozóně

Tento index spotřebitelských cen v eurozóně (CPI EMU) je klíčovým a hlavním indexem měřícím inflaci v eurozóně (EMU). Data tohoto indexu CPI v EMU budu zveřejněna v pátek 17.5.2019, zhruba v 11:00 CET a dle ekonomických analytiků se předpokládá meziroční inflace v zhruba stejná výši a to 1,7 % meziročně beze změny a měsíční míra inflace za duben 2019 předpokládá dle analytických odhadů nárůst z 0,8 % na rovné jedno procento.