Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 10. června

finance výhled FX24

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako dvacátý čtvrtý v pořadí, se stále projevuje vliv posilování amerického dolaru (USD) v závěru minulého týdne. Výraznější posilování směnné hodnoty USD vůči ostatním světovým nastalo zejména po té, co došlo k uzavření dohody mezi USA a Mexikem ohledně nelegální migrace a americký prezident Donald Trump zrušil veškerá dovozová cla uvalená předtím v této souvislosti na Mexiko. Tato skutečnost byla velmi silným pozitivním signálem a dokonce i na US akciovém trhu vytěsnila silně negativní výsledky z trhu práce v USA za minulý měsíc.

Aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 10.6.2019, zhruba v čase 6:48 CET se směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala ve výši 96,78 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,25 % bodové hodnoty. Investoři v tomto 24.týdnu roku 2019 mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend globálního finančního trhu :

 

PPI Výrobní produkce v USA - měsíční

Měsíční Index cen výrobců ukazuje průměrné změny prodejních cen, provedené domácími výrobci zboží a služeb ve srovnání s předchozím měsícem. Index odráží cenové změny na primárních trzích Spojených států z pohledu prodávajícího a propočítává se na základě rozdílu cen oproti základnímu období (momentálně to je rok 1982).  PPI se používá pro přípravu inflačního výhledu. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Data tohoto indexu budou zveřejněna již v pondělí 10.6.2019 ve 13:30 CET a podle odhadů se očekává mírný pokles z 0,2% na 0,1procenta.

 

CPI Index spotřebitelských cen v USA – měsíční                                                                       

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele.Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na dolarové kotace.Hodnota indexu bude zveřejněna ve středu 12.6.2019 cca ve 13:30 CET a očekává se jeho setrvalý stav na hodnotě 0,3 %.

 

Report OPEC – měsíční                                                                                                    

Zpráva o měsíčním trhu s ropou OPEC charakterizuje situaci na globálním trhu s ropou. Zdůrazňuje hlavní problémy a poskytuje výhled na vývoj trhu s ropou pro nadcházející rok.Zpráva také poskytuje podrobnou analýzu klíčových politických a ekonomických událostí ovlivňujících cenové nabídky ropy, poptávku po ropě a její nabídku na trhu.Ceny ropy mohou růst nebo klesat v závislosti na údajích a prognózách zveřejněných ve zprávě.Zpráva OPEC bude vydána ve čtvrtek 13.6.2019 ve 12:00 CET.

 

Vystoupení guvernéra BoE (Bank of England)                                                                     

V pátek 14.6.2019 ve 13:55 CET vystoupí se svým projevem šéf BoE Mark Carney a nastíní další směřování monetární politiky Velké Británie s ohledem na následující vývoj výše úrokových sazeb, což bude mít vliv na chování britské libry (GBP) a její směnný kurz na devizovém trhu vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolu (USD) a jednotné evropské měně euro (EUR).

 

Maloobchodní tržby v USA – měsíční                                                                                                

Měsíční Retail Sales odráží změnu maloobchodních tržeb v USA ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Indikátor je počítán na základě statistik obdržených od 5000 maloobchodních prodejen různých typů a velikostí a data jsou pak extrapolována do celé země.Indikátor se používá pro odhad inflace. Jeho růst může mít pozitivní vliv na dolarové kotace v rámci směnné hodnoty USD na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu. Informace bude zveřejněna v pátek 14.6.2019 ve 13:30 CET a podle odhadů se očekává růst ze současných -0,2% na 0,2 procenta.