Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 16. září

finance výhled FX24

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako třicátý osmý v pořadí ve svém úplném začátku a to již během časného evropského pondělního rána dne 16.září 2019 byl ve znamení skokového nárůstu ceny ropy. Tento nárůst ceny a to prakticky ihned po otevření komoditního trhu byl způsoben výpadkem dodávek ropy ze Saudská Arábie v objemu zhruba 5,7 milionů barelů denně v důsledku útoku dronů na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco, kdy došlo k jejich poškození a znemožnění těžby ropy na několik týdnů, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.

Na základě tohoto výpadku těžby ropy v Saudské Arábie a to prakticky v rozsahu poloviny denní produkce, kdy analytici makléřských společností uvádějí, že dle jejich odhadu dojde k výraznému celosvětovému poklesu zásob ropy a zejména pak v USA se výrazně zvýšila cena ropy na světovém komoditním trhu. Aktuálně v průběhu evropského rána dne 16.9.2019, zhruba v čase 9:09 CET se ropa WTI obchodovala na hodnotě ve výši 59,15 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 7,84 % své ceny. Severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala ve výši 65,37 USD za barel s denním růstem o + 8,55 % ceny. Podle finančních stratégů pokud tento výpadek dodávek ropy ze strany státního saudsko arabského podniku Aramco bude trvat déle než 14 dnů, což předpoklad ze strany ropných odborníků je, mohla by cena ropy WTI tak překročit i cenovou hranici nad 100 USD za barel. Faktem je, že prodejci pohonných hmot na tuto situaci pružně reagují a dochází k zvyšování cen jak benzinu tak nafty, kdy se dle analytiků v ČR odhaduje cena benzinu Natural 95 okolo 40 Kč za litr.

Investoři mimo tyto a jiné podněty trhu očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend jednotlivých finančních trhů :

 

CPI Index spotřebitelských cen ve Velké Británii a EU - měsíční

Měsíční Index spotřebitelských cen odráží změny cen spotřebního zboží a služeb v daném měsíci ve srovnání s předchozím. Index ukazuje změny cen z pohledu spotřebitele. Index spotřebitelských cen charakterizuje inflační dynamiku. Jeho růst může mít pozitivní vliv na librové a eurové kotace. Hodnota indexu bude zveřejněna: pro Velkou Británii ve středu 18.9.2019 v 9:30 CET, očekává se růst jeho hodnoty z 0,0% na 0,7%. Pro EU ve středu 18.9.2019 v 10:00 CET a očekává též růst z -0,5% na 0,3%.

 

Stavební povolení v USA - měsíční

Stavební povolení uvádějí počet povolení k výstavbě nových zařízení, vydaných vládou nebo jiným regulačním orgánem pro daný měsíc ve srovnání s předchozím. Na základě tohoto ukazatele se předpovídá střednědobý stav trhu s nemovitostmi. Růst indexu může mít pozitivní vliv na dolarové kotace. Údaje tohoto indexu budou zveřejněny ve středu 18.9.2019 ve 13:30 CET a očekává se pokles jeho hodnoty z 1,336 milionu na 1,263 milionu vydaných povolení.

 

Rozhodnutí o změně úrokové sazby FED (Federální rezervní systém)

FED o úrokových sazbách rozhoduje v předem stanoveném datu během hlasování mezi členy Federálního výboru pro volný trh (FOMC), týkajícího se krátkodobých úrokových sazeb Federálního rezervního systému, které mají být účtovány z úvěrů a komerčních bankovních úvěrů. Zvyšující se sazba může mít pozitivní vliv na USD, zatímco pokles ho může ovlivnit negativně. Pokud sazba zůstane nezměněna, analytici vyhodnotí počet hlasů „pro“ a „proti“ a projedná prohlášení hlasujících po zveřejnění zápisu ze zasedání, aby bylo možné předpovědět výsledky příští schůze. Členové FOMC FED budou jednat tradičně dvoudenně a to ve dnech 17.a18.září 2019 a ve středu 18.9.2019 zhruba v 19:00 CET seznámí šéf FED pan Powell veřejnost se závěry tohoto jednání .

 

Retailové tržby ve Velké Británii - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů ve Velké Británii ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v zemi. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace v librách. Informace bude zveřejněna ve čtvrtek 19.9.2019 v 9:30 CET a podle odhadů se očekává mírný vzrůst hodnoty indexu z 0,2% na 0,3%.

 

Shrnutí monetární politiky BoE (Bank of England) - měsíční

Shrnutí ze zasedání komise pro měnovou politiku BoE se vydává osmkrát ročně, dva týdny po každém zasedání MPC (Monetary Policy Committee). Záznam umožňuje rozbor diskuse výboru o měnové politice Velké Británie. Stanovisko členů MPC umožňuje předpovědět snížení nebo zvýšení úrokové sazby Bank of England během příštího zasedání a zároveň poskytuje přehled o možném objemu uvolňování nových peněz do ekonomiky a dalších důležitých změnách. Zpráva bude vydána ve čtvrtek 19.9.2019 ve 12:00 CET.

 

Prodej existujících nemovitostí v USA

Prodej existujících nemovitostí ukazuje výši sekundárního prodeje bytů za daný měsíc. Zpráva obsahuje pouze uzavřené obchody. Používá se k vyhodnocení amerického realitního trhu. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace v amerických dolarech. Data tohoto indexu budou zveřejněna ve čtvrtek 19.9.2019 cca v 15:00 CET. Očekává se jeho pokles ze současných 5,42 milionů na 5,23 milionů prodaných nemovitostí.