Údaje o inflace v USA vykázaly její dosavadní pokles

Čtvrtek 11. srpna

Trh práce USA FB

Podle zveřejněných dat dne 10.8.2022 ministerstvem práce USA došlo v červenci letošního roku 2022 k poklesu objemu míry inflace ve Spojených státech a to na hodnotu ve výši 8,5 % meziročně z hodnoty 9,1 %, která byla uváděna za červen roku 2022. Tento překvapivý obrat, kdy analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank očekávali spíše pokračující růst nebo stagnaci inflace. Nyní na základě tohoto zjištění investoři a obchodníci začali výrazně spekulovat ohledně směnné hodnoty amerického dolaru (USD) ve spojitosti zda bude nutné, aby FED i nadále jak avizoval zvyšoval úrokové sazby.

Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 11.8.2022, zhruba v čase 7:58 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala na bodovém stavu ve výši 105,39 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,18 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) na devizovém trhu v rámci forexových operací obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0278 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,231 % kurzu vůči USD. Nicméně podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností po tomto ohlášení výše inflace v USA s ohledem na to, že by již USD nemusel být podporován zvyšováním úrokových sazeb ze strany centrální banky USA Federal Reserve System (FED), tak zaznamenal silnější pokles jak vůči euru (EUR) tak zejména vůči japonskému jenu (JPY).

Analytici společnosti Standard Chartered uvedli, že pokles amerického dolaru (USD) byl zřejmě způsoben zlepšením postoje investorů k rizikovějším aktivům – kromě pohybu proti japonskému jenu (JPY), který byl podle nich spíše hrou o výnosy. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 11.července letošního roku 2022, zhruba v čase 8:12 CET již finanční trhy ve vztahu k směnné hodnotě USD na devizovém trhu tyto informace tak zvaně vstřebaly a americký dolar jak vůči euru tak i japonskému jenu posiluje svoji směnnou hodnotu a na devizovém trhu se měnový pár USD/JPY obchodoval v kurzu 133,08 JPY za USD s dosavadním denním růstem USD o + 0,15 % kurzu vůči JPY, ¨“Překvapivý pohyb inflace v USA směrem dolů odstraňuje velkou část strachu, který měl trh ze zvýšení Fedu o 75 bps nebo dokonce z pohybů mezi schůzkami,” uvedli analytici. Pokud růst cen dosáhne svého zenitu, investoři očekávají, že americká centrální banka nebude muset udržovat své okouzlující strmé tempo zvyšování úrokových sazeb, které podporovalo americký dolar, doplňují své vyjádření finanční analytici devizového trhu.

Spotřebitelské ceny v USA se v červenci letošního roku 2022 ve srovnání s červnem výrazně nezměnily, když ceny vzrostly měsíčně pouze o 1,3 %. Červencový výsledek byl nižší, než se očekávalo, kvůli prudkému poklesu ceny benzínu, což vedlo trhy k tomu, že se přeorientovaly na naděje, že inflace vrcholí. Ekonomové v průzkumu Dow Jones očekávali, že inflace meziročně vzroste o 8,7 procenta a meziměsíčně o 0,2 procenta, uvedl server CNBC a tudíž tyto aktuální výsledky jsou tak překvapením. Meziměsíčně ceny energií souhrnně klesly o 4,6 procenta, ačkoliv třeba elektřina zdražila o 1,6 procenta. U benzinu byl propad dokonce 7,7 procenta. O 1,1 procenta naopak zdražily potraviny a o půl procenta náklady na bydlení a meziročním srovnání potraviny zdražily o 10,9 procenta, elektřina o 15,2 procenta. Avšak spotřebitelské ceny v USA  mohou nadále růst kvůli řadě faktorů a to zejména z důvodů nestabilních globálních dodavatelských řetězců, masivní vládní podpory na začátku pandemie nemoci covid-19 a ruská invaze na Ukrajinu.