Vyhodnocení nejlepších investic roku 2020

Pátek 18. prosince

Wall_Street_winter before Christmas

S neodvratně se blížícím koncem letošního roku 2020 v současnosti také se již začínají prostřednictvím ekonomických zpravodajů objevovat bilance investičního úspěchu. V tomto ohledu pak ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na finanční stratégy investičních bank a společností spolu s analytiky makléřských společností uvádějí jako nejvýnosnější investice v tomto tak zvaně krizovém roce 2020 do kryptoměny Bitcoin, investičního zlata a dluhopisů, jak státních dluhopisů označovaných jako Bondy,tak firemních dluhopisů označovaných jako korporátní dluhopisy.

Trh s dluhopisy pak obecně v letošním, jinak tak zvaně krizovém roce 2020 zažil relativně strmou renesanci s přílivem nových investorů a výnosy jak státních tak i korporátních dluhopisů vzrostly. Například americké US vládní dluhopisy překonaly růst širšího US akciového indexu S and P 500 a v Evropě například vzrostl vyjma tradičního zájmu o státní dluhopisy také vyšší zájem o korporátní dluhopisy. Zejména pak v České republice byl enormní zájem o další emisi státních dluhopisů vydávaných Ministerstvem financí ČR, jejíž poptávka pro vysoký zájem nemohla být zcela uspokojena. Tyto státní dluhopisy vzhledem k pozitivnímu ekonomickému vývoji v ČR svým výnosem téměř ze sta procent pokryjí meziroční nárůst inflace a ve výhledu je značná pravděpodobnost dalšího růstu výnosu spolu s poklesem inflace v ČR..

Na základě tohoto a to včetně vyššího zájmu zahraničních invetorů se tato poptávka následně z velké části uspokojila v rámci nabídek korporátních dluhopisů, kde soukromé společnosti nabízejí vysoce atraktivní roční zhodnocení mezi 6 – 9 procenty ročně. Jedním z vysoce efektivních řešeních s relativně nižší až nízkou mírou investičního rizika  je pak tedy toto zhodnocování finančních prostředků prostřednictvím dluhopisového trhu a zejména pak formou korporátních dluhopisů. V této souvislosti tak lze, dle ekonomických zpravodajů například  uvést korporátní dluhopisy energetické skupiny ČEZ, také i holdingu PPF či developerského českého holdingu Premiot Group, který momentálně nabízí emisi dluhopisů jedné ze svých klíčových společností EIP a,s, (Europa Investment Property).

Další zmínkou úspěšné investice podle globálních ekonomických zpravodajů bylo v roce 2020 obchodování s investičním zlatem, kdy značná míra volatility a strmější růst jeho ceny v druhé polovině letošního roku umožnil investorům realizovat průměrný zisk okolo 20 procent. Aktuálně se tak cena zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala v průběhu evropského pátečního dopoledne 18.12.2020 na hodnotě ve výši 1.883,60 USD za trojskou unci v porovnání s cenou ze začátku roku 2020, kdy například 3.ledna 2020 cena zlata dosahovala výše 1.530 USD za trojskou unci. Podle sdělení analytiků makléřských společností na základě dat technické analýzy cena zlata od začátku letošního roku 2020 vzrostla o + 21,08 % své předchozí ceny v závěru loňského roku 2019.

A v neposlední řadě jako velmi atraktivní formu zhodnocení finančních prostředků, avšak se značným investorským rizikem pak zdroje globálních ekonomických zpravodajů uvádějí obchodování s viruálními (kryptoměnami) a předně se pak toto hodnocení týká digitální měny Bitcoin (BTC), která je v současnosti nejrozšířenější kryptoměnou na světě vůbec. Aktuálně se tato virtuální měna na digitální burze Coinbase v průběhu pátku 18.2.2020, zhruba v čase 9:34 CET vůči americkému dolaru obchodovala na hodnotě kurzu ve výši 23.214,25 USD za BTC s dosavadním denním posílením o + 3,04 % kurzu. Přitom tento měnový pár BTC/USD se na jaře roku 2020 a to 16.3.2020 obchodoval na své denní spodní hranici v kurzu 4.441,79 USD za BTC což představuje nárůst ceny v řádu několik set procent s průměrnou hodnotou nárůstu ve výši zhruba 480 procent s výhledem pokračujícího růstu, kdy analytikové trhu digitálních měn očekávají kurz blízko 30.000 USD za BTC a to již velmi brzy.