Výnos 30-ti letého US dluhopisu klesl pod dvě procenta

Středa 28. srpna

usbonds FX24

Obchodní válka mezi USA a Čínou se projevuje čím dál tím více v oblasti finančního trhu což zejména dokládá stávající vývoj výše výnosu amerických vládních dluhopisů, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Roční výnos 30-ti letého US dluhopisu tak v začátku tohoto týdne, který je označován jako 35.v pořadí letošního roku 2019 poklesl pod hranici dvou procent. Aktuálně během středečního evropského rána dne 28.8.2019, zhruba v čase 5:59 CET se výnos 30-ti letého US dluhopisu pohyboval ve výši 1,951 % p.a. s dosavadním denním poklesem o – 1,6 bazického bodu.

Vývoj této výnosové křivky tak tímto dalším poklesem již jednoznačně signalizuje nástup možné ekonomické recese, udávají ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční stratégy investičních bank a světové ekonomy. Podle těchto odborníků klíčové centrální banky pro vývoj globální ekonomiky jako jsou například centrální banka USA – FED (Fedral Reserve System), centrální banka eurozóny ECB (European Central Bank), centrální banka Japonska BoJ (Bank of Japan) či centrální banka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska BoE (Bank of England) nebo centrální banka Číny PBOC (People´s Bank of China),svými opatřeními tento vývoj směřující do ekonomické recese na globální úrovni mohou jen zmírnit tempo vývoje nebo-li oddálit recesi, nikoliv však tento ekonomický proces samotný zastavit.

 

Na tyto skutečnosti pak zareagovaly investoři v rámci dluhopisového trhu a i ostatní  výnosy dluhopisů nejen 30-ti letého US dluhopisu zamířily směrem dolů. Například hodnota výnosu dvouletého US dluhopisu během rána dne 28.7.2019 poklesla o – 0,6 bazického bodu na dosavadní  velikost výnosu ve výši 1,522 % p,.a.. Dluhopisový trh a zejména pak v Evropě čelí tak velkému a silnému tlaku investorů, kdy například německé vládní dluhopisy „Bund“ již dosáhly záporné výnosu a 10-ti letý Bund DE vykazoval dne 28.8.2019, zhruba v čase 6:23 CET svůj dosavadní výnos v záporné výši na hodnotě – 0,696 % p.a. s dosavadním denním posílením o 0,1 bazického bodu. Japonské dluhopisy rovněž vykazují záporný výnos a v uváděném dni a čase pak 10-ti letý japonský vládní dluhopis vykazoval výnos ve záporné výši – 0,286 % p.a. s dosavadím denním poklesem o – 1,4 bazického bodu.

 

Vyjma dluhopisového trhu na skutečnost ohledně blížící se ekonomické recese na globální úrovni reaguje i mezinárodní devizový trh – Forex trh. V průběhu evropského středečního rána dne 28.8.2019, zhruba v čase 6:28 CET se hodnota amerického dolaru dle dolarového indexu DXY (US Dollar Curency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn pohyboval na hodnotě ve výši 98,09 USD bodů s dosavadním denním posílením USD o + 0,09 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Globální měnový pár EUR/USD se tak v uváděném dni a čase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1084 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,05 % kurzu vůči USD. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy investičních bank lze předpokládat pokračující oslabování eura vůči americkému dolaru, avšak v mírnějším postupném tempu.