Výnosy vládních dluhopisů klesají na rozdíl od korporátních

Úterý 18. února

Prague Buliding

Vývoj globálního dluhopisového trhu podle posledních ukazatelů obchodování s dluhopisy zaznamenává momentálně sestupný trend výše výnosů a to zejména vládních dluhopisů. Situace na dluhopisovém trhu s vládními dluhopisy za poslední zhruba rok dosáhla až záporné výše vládních dluhopisů v Německu a Japonsku. Britské vládní dluhopisy udržují své roční výnosy pod jedním procentem a US dluhopisy vykazují rozmezí výnosů mezi jedním až dvěma procenty. Rozdílné jsou ovšem výnosy korporátních dluhopisů, jejichž výnosy mohou dosahovat až k 10 % ročně.

Do této kategorie vysoce výnosných korporátních dluhopisů patří zejména dluhopisy stabilních a velkých společností a to leckde i s majetkovou účastí státu. Nicméně v rámci stability a diverzifikace rizika se stále vládní dluhopisy těší své oblibě i když například v Německu 10-ti letý vládní dluhopis během úterního evropského  dopoledne 18.2.2020 dosáhl své záporné výše výnosu – 0,42 % p.a. a japonský 10-ti letý vládní dluhopis pak k tomuto datu udával svoji rovněž zápornou výnosovou hodnotu ve výši –0,043 % p.a., US 10-ti letý vládní dluhopis vykazoval roční výnos ve výši 1,547 % a britské vládní 10-ti leté dluhopisy zaznamenali výnos ve výši 0,616 % p.a. Na základě těchto skutečností je zcela pochopitelný zájem investorů o výnosnější dluhopisy i za cenu zvýšeného investorského rizika, čímž právě jsou korporátní dluhopisy.

 

Mezi velmi vyhledávané korporátní dluhopisy ze strany investorů v posledních měsících zejména patří oblast střední a východní Evropy. Zájem zahraničních investorů tak je velmi silný i v České republice a to včetně dluhopisů českých společností jejichž podnikatelské aktivity jsou v drtivé většině výhradně tuzemské a realizace výnosů tak vzniká v prostředí české ekonomiky, která v posledních letech vykazuje dynamičtější tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) než souborné HDP zemí eurozóny. Tudíž Investoři na českém dluhopisovém trhu vyjma státních dluhopisů vydávaných Ministerstvem financí ČR v poslední době ve zvýšené míře zejména inklinují ke korporátním dluhopisům a to zejména českých společností podnikajícíh v energetice nebo ve vlastní investičně stavební činnosti tak zvaně developeringu, kdy zájem investorů o dluhopisy developerských společností za poslední dobu se zvýšil.

 

Pro srovnání lze uvést například dluhopisy energetické skupiny ČEZ či developerského českého holdingu Premiot Group, který momentálně nabízí emisi dluhopisů jedné ze svých klíčových společností EIP a,s, (Europa Investment Property) jejíž dluhopisy jsou nejen schválené Českou národní bankou, ale jsou i obchodovány na Burze cenných papírů Praha (PSE – Prague Stock Exchange). Společnost Europa Investment Property jako emitent korporátních dluhopisů je developerská společnost patřící do skupiny Premiot Group. Firma se věnuje nákupu a rekonstrukci rezidenčních, komerčních a především historických objektů. Během loňského roku 2019 tato společnost úspěšně umístila na finační trh své dluhopisy schválené Českou národní bankou (ČNB)  v objemu téměř 500 milionů českých korun a pro letošní rok 2020 má již společnost Europa Investment Property připravený prospekt emitenta v celkovém objemu jedné miliardy českých korun. Aktuálně tak z této emise svých dluhopisů a to za velkého zájmu investorů již připravuje společnost Europa Investment Property prodej korporátnách dluhopisů s výnosem ve výši 7,2 % p.a., kdy tento výnos bude investorům vyplácen každý měsíc.