Zájem českých investorů o dluhopisy se zvýšil

Pátek 21. května

Dluhopisy korp. CZD

V období příprav dovolených a to před letními prázdninami letošního roku 2020 se zvýšil zájem českých investorů a to po většinou z řad drobných střadatelů o různé formy využití investičních nástrojů, které dokáží uchránit finanční prostředky před stále vzrůstající mírou inflace. V posledních měsících se plně prokázalo, dle sdělení finančních analytiků, že státní dluhopisy České republiky svým výnosem zabezpečí inflaci zhruba jen z poloviny. Na základě těchto skutečností s ohledem na únosnou míru investičního rizika se zvýšil zájem o dluhopisy firem, známých jako korporátní dluhopisy.

Zájem investorů z řad drobných střadatelů je v současnosti zejména po korporátních dluhopisech, které jako emitenti po většinou vydaly společnosti zabývající se činností v odvětvích energetiky, stavebnictví a zejména pak nemovitostního trhu ať už se jedná přímo o developery či realitní fondy. Dalším faktorem, který posiluje zájem těchto investorů je příznivá situace na devizovém trhu, kde česká koruna (CZK) vůči ostatním měnám posiluje a zejména pak vůči americkému dolaru (USD) a také i vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Aktuálně se tak CZK v průběhu evropského pátečního rána dne 21.5.2021, zhruba v čase 6:25 CET obchodovala v rámci forexových operací na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu vůči americkému doalru (USD) na hodnotě ve výši rozpětí od 20,8410 do 20,8700 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,01 % kurzu vůči USD. Zároveň investory dluhopisového trhu motivuje skutečnost, kdy po posledním zasedání Bankovní rady centrální banky ČR české národní banky (ČNB) byl z její strany vyslán signál, že ještě v letošním roce by mohlo dojít k zvýšení úrokových sazeb v české republice a to směrem vzhůru.

Tato situace je tak pro českého investora v domácích podmínkách České republiky takřka ideální jednak z hlediska relativní bezpečnosti investice a tomu odpovídajícímu adekvátnímu výnosu pokud se jedná o korporátní dluhopisy, kdy emitent poskytuje investorovi dostatečný rentabilní výhled rozvoje svého podnikání. Podle ekonomických zpravodajů se tak zvýšil zájem investorů a spořitelů z řad fyzických osob nejen o korporátní dluhopisy společností podnikajících v energetice či nemovitostním trhu, ale zejména v dynamicky se rozvíjejícím odvětví několika posledních let a to v dřevozpracujícím průmyslu včetně lesnictví. Odvětvím dřevozpracujícího průmyslu mají finanční analytici v návaznosti na finanční stratégy dluhopisového trhu především na mysli ucelené a komplexní pojetí touho odvětví tuzemské ekonomiky. Jedná se totiž o to, že dřevozpracující průmysl má v České republice dlouhodobou tradici po několik století a aktuálně jeho ekonomický výkon zasahuje do několika dalších odvětví národního hospodářství.

Na základě těchto faktů je zvýšený zájem o korporátní dluhopisy těch společností, které nejsou jen úzce svázané s jedním druhem činnosti v rámci tohoto uceleného komplexu dřevozpracujícího průmyslu. Faktem je, že není snadné v ČR hledat takovou společnost, která obsáhne od vlastnictví lesů a  těžby dřeva spolu se zpracováním na vlastních pilách až po finální výrobu nábytku, papíru či provozování vlastní stavební činnosti pro výstavbu dřevostaveb apod. Nicméně podle ekonomických zpravodajů se i takovéto progresivní giganti na trhu dřevozpracujícího průmyslu najdou, kteří dokážou pak následně vysoce zefektivnit svoji činnost, která se následně odráží ve výsledku tvorby nadprůměrného zisku společnosti. Jednou z takových to málo firem na trhu v ČR je dle analytiků dluhopisového trhu plzeňská společnost Wood Seeds s.r.o., která právě zahájila prodej svých korporátních dluhopisů za účelem rychlejšího dynamického vývoje svého podnikání. Výnos z těchto korpotátních dluhopisů pak investorům přinese 8,8 % ročního zhodnocení vložených investic se splatností 23 měsíců a kvartální výplatou výnosu nebo prémiové dluhopisy do produkce dubového dřeva a to s výnosem 9,2 % ročně se splatností 22 měsíců a s měsíční výplatou výnosu.