Zájem investorů o zlato bude ještě vzrůstat

Pátek 17. května

Gold a FED FX24

Cena investičního zlata na globálním komoditním trhu sice stále udržuje svoji cenu ve střídavém obchodním trendu pod hranicí 1.300 USD za trojskou unci, nicméně podle sdělení ekonomických zpravodajů zájem investorů o tuto komoditu vzrůstá. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 17.května 2019, zhruba v čase 6:15 CET byla na hodnotě ve výši 1.286,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,01 % své ceny. Cena zlata podle dat technické analýzy tak výrazně snížila svoji ztrátu předchozích období a od začátku letošního roku 2019 vykázala již pouhý pokles o – 0,92 % své ceny.

Tento zvýšený zájem investorů o zlato je dle analytiků makléřských společností způsoben vyšší mírou obav z následujícího vývoje geopolitické situace ve světe a to zejména s ohledem na tři až čtyři aktuálně hrozící potencionální nebezpečí ohrožující tempo růstu cen globálního finančního trhu. Jednak investoři mají reálné obavy z dopadu odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie na ekonomiku jednak Velké Británie a zejména samotné eurozóny ve spojitosti se směnnou hodnotou jednotné evropské měny euro. Aktuálně v průběhu evropského rána dne 17.5.2019, zhruba v čase 6:23 CET se globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1177 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD.

 

Stávající směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) se dle mírnění analytiků makléřských společností a finančních stratégů zdá pod hodnocená respektive vykazuje nízkou směnnou hodnotu, která podle sdělení těchto odborníků by měla v rámci objektivity rovnovážného rozložení směnné hodnoty těchto globálních měn vykazovat vzájemný směnný kurz na hodnotě 1,20 USD za EUR. Další potencionální obavou investorů je stále přetrvávající obchodní válka mezi USA a Čínou, kdy v posledních dnech tento obchodní spor ještě více eskaloval v podobě zvýšení cel ze strany USA na dovoz čínského zboží do Spojených států a to v celkovém ročním objemu ve výši 200 miliard USD při úpravě cla z 10 na 25 procent.

 

V neposlední řadě investory rovněž znepokojuje vývoj domácí politické situace ve Venezuele, kde socialistický pseudo diktátor Maduro čelí silné kritice parlamentní opozice, která chce s podporou Spojených států převzít moc v zemi, avšak v kontradikci Madurových spojenců mezi, které v první řadě patří Ruská federace. Vzhledem k tomu, že Venezuela je zemí s největšími zásobami ropy na světě jsou tyto obavy investorů zcela logické a v případě ohrožení těchto světově největších zásob ropy by mohly mít výrazný vliv na globální obchod s ropou. Obavy investorů spojené s ropou a celým vývojem v Blízkovýchodní oblasti je pak několik hodin stará skutečnost, že USA podle neveřejných zdrojů chtějí vyhlásit válku Iránu ohledně nedodržování jaderného programu o odzbrojování podle tzv.Iránské smlouvy, kterou ještě uzavřel předchozí prezident USA pan Barcak Obama, avšak stávající prezident USA pan Donald Trump tuto smlouvu vypověděl a zavedl na Irán ropné sankce.

 

Všechny tyto skutečnosti tvoří dle finančních stratégů investičních bank pomyslný koláč investorských obav na globálním finančním trhu, v jehož důsledku pak se investoři snaží uchýlit k relativně bezpečnějším a osvědčeným investicím, čímž bezesporu komodita zlata stále je. Podle předpokladu těchto odborníků by se cena investičního zlata měla vrátit a to již v krátkodobém investičním horizontu minimálně na úroveň ceny zlata v průběhu měsíce února letošního roku, kdy například dne 19.2.2019 vystoupala v rámci denních obchodů cena zlata na komoditním trhu až na cenovou úroveň ve výši 1.345 USD za trojskou unci. Dlouhodobější prognózy analytiků makléřských společností a finančních  stratégů na trh s investičním zlatem ohledně jeho ceny pak udávají cenovou hladinu v rozmezí okolo 1.400 USD za trojskou unci.