Zasedání centrální banky USA se přibližuje

Čtvrtek 18. července

FED 7 FX24

V souvislosti s blížícím se termínem červencového zasedání klíčového výboru centrální banky USA Federálního výboru otevřeného trhu Federálního reservního systému FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) se množí z řad různých analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank spekulace ohledně snížení úrokových sazeb a výše tohoto snížení v návaznosti na časový horizont takto případně prováděných změn.

Toto zasedání FOMC FED je naplánováno jako již tradičně coby dvoudenní zasedání klíčového výboru centrální banky USA ve dnech 30.a 31.července 2019 ve Washingtonu, DC. Před tímto zasedáním se k dané problematice ohledně případného snížení úrokových sazeb v USA nevyjadřují jen analytici a finanční stratégové spolu s ekonomickými zpravodaji, ale i samotní vrcholní představitelé centrální banky USA Federal Reserve System tak jako tomu bylo v tomto týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako dvacátý devátý v pořadí, kdy svůj názor veřejnosti sdělil prezident Chicagského FEDu pan Charles Evans.

 

Pan Charles Evans jako dosavadní šéf pobočky centrální banky USA – FED (Fedral Reserve System) v Chicagu řekl, že ani dvě snížení sazeb nemusí být v dlouhodobém horizontu dostačující, vzhledem k nízké inflaci a celosvětovému obchodnímu napětí. Dále pak se k dané problematice případného snižování úrokových sazeb v USA ze strany FOMC vyjádřili další světový finanční odborníci jako mimo jiné například Globální investiční ředitel společnosti Deutsche Bank Wealth Management Christian Nolting, který prohlásil, že Federální rezervní systém v příštích 12 měsících dvakrát sníží úrokové sazby, ale šance na snížení čtyřnásobné sazby jsou nižší. Pan Nolting předpověděl, že ke konci července dojde ke snížení o 25 bazických bodů – toto pak nazval „pojistným škrtem nebo preventivním škrtem“, vzhledem k slabšímu hospodářskému růstu.

 

Na základě těchto a dalších ryze spekulací ovšem s vysokou mírou pravděpodobnosti zareagoval i mezinárodní devizový trh v souvislosti se směnnou hodnotou amerického dolaru (USD). Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 18.7.2019, zhruba v čase 6:40 CET se směnná hodnota USD měřená dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn pohybovala na bodovém stavu ve výši 97,09 USD bodů s dosavadním denním poklesem o - 0,14 % své bodové hodnoty. Globální měnový pár EUR/USD se tak v uváděném dni a čase obchodoval na Forex trhu v obchodním trendu posilování jednotné evropské měny euro (EUR) o + 0,13 % kurzu vůči americkému dolaru (USD) na směnné hodnotě ve výši 1,1238 USD za EUR

 

Zatímco obchodníci a samotní investoři oceňují 100% pravděpodobnost snížení úrokových sazeb, podle FedWatch Tool společnosti CME , názor zůstává rozdělen na to, jak hluboké bude uvolnění.  Podle průzkumu pak 28,7% obchodníků v současné době očekává agresivnější snížení o půl procentního bodu. Pan Nolting z DB, ale navrhl, že klíčem k omezení hospodářského zpomalení je, zda FED, který má 2% inflační cíl, je schopen zvýšit spotřebitelské ceny. Centrální banka USA FED sleduje základní cenový index výdajů na osobní spotřebu pro měnovou politiku. Tento index v květnu 2019 meziročně vzrostl o 1,5 procenta a v letošním roce, avšak nedosáhl svého cíle. Přesto investoři očekávají, že FOMC FED sníží úrokové sazby v USA uprostřed obchodního sporu s Čínou avšak zároveň si uvědomují, že tímto prohloubí globální zpomalení, míní analytici. Nižší úrokové sazby stimulují ekonomiku, protože snižují náklady na půjčky a na financování investic do různých aktiv, dodávají tito odborníci finančního trhu.