Zavedení cel USA je globální obchodní válka
Čtvrtek 3. dubna
Politika prezidenta USA pana Trumpa v jeho druhém funkčním období je podle politologů ještě více kontraverzní než v tom předešlém. Na jedné straně se snaží o mírovou politiku ohledně ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině s Ruskem a na druhé straně pak zavedením drasticky vysokých celních tarifů směřuje celý svět a zejména země kolektivního Západu do globální obchodní války, které podle analytiků přinese chaos, výrazně zvýšenou inflaci s výhledem toho, že celá řada silných ekonomik včetně samotných Spojených států skončí v hospodářském cyklu recese a může skončit až historicky nejrozsáhlejší globální ekonomickou krizí.
Aktuálně a to jen pár hodin po té co tato drastická cla uvalené USA nejen na dovoz automobilů do Spojených států ve výši 25 %, ale i cla ve výši 20 % na veškerý dovoz z EU do USA a 10 % z Velké Británie a zejména 34 % clo na veškeré čínské zboží dovozené do Spojených států amerických, byla vyhlášena a jen zhruba hodinu po té co tyto nové celní tarify začaly platit, se již dostavily první reakce finančního trhu. Prezident USA pan Donald Trump po 22.hodině středoevropského letního času tato cla vyhlásil a to s téměř okamžitou účinnosti, kdy cla již platí od americké půlnoci tj. od šesté hodiny ranní současného evropského času. Na tyto skutečnosti tak nyní zareagoval asijský akciový trh, kde v jeho závěrečné fázi čtvrtečního obchodování dne 3.4.2025 spadly ceny akcií výrazněji směrem dolů a například japonský akciový index NIKKEI udává svůj dosavadní denní pokles o – 3,25 % bodů a čínský akciový index SHENZHEN pokles dosavadně o – 1,46 % své denní bodové hodnoty. V poklesu své denní bodové hodnoty se nacházel i akciový index HSI, který dosavadně vykázal svůj denní pokles o – 1,58 % bodů. Tyto skutečnosti se rovněž projevily i v rámci forexových obchodů devizového trhu, kde výrazněji poklesla směnná hodnota amerického dolaru (USD) vůči ostatním hlavním světovým měnám.
Aktuálně během evropského čtvrtečního rána dne 3.4.2025, zhruba v čase 7:14 CET se směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem ICE US Dollar Index pohybovala na bodovém stavu ve výši 103,05 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,73 % své bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase tak ostatní světové měny vůči USD posílily a to zejména japonský jen (JPY) a jednotná evropská měna euro (EUR). Tento globální měnový pár EUR/USD se pohyboval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,092 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,58 % kurzu vůči USD. Japonský jen (JPY) rovněž v uvedeném dni a čase posiloval a to o + 1,27 % kurzu při stavu vzájemného směnného kurzu ve výši 147,38 JPY za USD neboli 0,678 USD za 100 JPY. Pokles USD se nevyhnul ani vztahu k britské libře (GBP) a tento měnový pár GBP/USD se obchodoval v kurzu na hodnotě ve výši 1,307 USD za GBP s dosavadním denním růstem GBP o + 0,48 % kurzu vůči USD. Pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) rovněž změnil obchodní trend dluhopisového trhu a to zejména s americkými vládními dluhopisy (US Bonds), kdy všechny tyto státní dluhopisy USA zamířily se svým denním výnosem do trendu medvědího trhu. Například 10-ti letý US Bond v uvedeném dni a čase vykázal dosavadní denní pokles o – 14 bazických bodů a pětiletý US Bond pak téměř o – 15 bazických bodů.
Reakci na tato obří cla USA se nevyhnul ani komoditní trh, kde z počátku tomuto trendu odolávala komodita investičního zlata, avšak aktuálně dne 3.4.2025, zhruba v čase 7:27 CET již také cena zlata zamířila směrem dolů, avšak udržuje svoji hodnotu prozatím na rekordních cenách a to v dosavadní výši 3.154,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,38 % své předchozí ceny. Tato současná hospodářská politika USA zavedením těchto vysokých celních tarifů s největší pravděpodobností již rozpoutala globální obchodní válku a reakce ekonomicky klíčových zemí světa tomu také odpovídala, Čínský představitel popsal rozhodnutí Trumpovy administrativy zavést reciproční cla jako „typickou jednostrannou šikanu“ a dodal, že mnoho zemí vyjádřilo „silnou nespokojenost a jasný odpor“. Samostatně Evropská unie podle předsedkyně Evropské komise paní Ursuly von der Leyenové připravuje další protiopatření proti americkým clům, pokud jednání selžou. Šéfová EK v přímém přenosu řekla, že Trumpův krok byl „velkou ranou“ pro světovou ekonomiku. “Zdá se, že v nepořádku není žádný řád, žádná jasná cesta ke složitosti a chaosu, který se vytváří, když jsou zasaženi všichni obchodní partneři USA,” dodala paní von der Leyenová.