Zlato dosáhlo maxima své čtyřtýdenní ceny

Úterý 2. srpna

GOLD.STOCK FX24

Cena zlata v průběhu evropské noci z pondělí na úterý dne 2.srpna letošního roku 2022 dosáhla svého čtyřtýdenního maxima, když se před druhou hodinou ranní středoevropského letního času obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.791,10 USD za trojskou unci s posílením o + 0,2 % své předchozí ceny. Tato cena tak představuje dle dat technické analýzy dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností nejlepší dosaženou cenu v rámci obchodování s futures zlata na komoditním trhu od 5.7.2022.

Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 2.srpna letošního roku 2022, zhruba v čase 7:16 CET se cena zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala ve výši 1.789,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,11 % ceny zlata. V ročním porovnání pak stávající cena zlata dle poskytnutých dat technické analýzy ekonomickými zpravodaji v napojení na analytiky makléřských společností stále vypovídá o svém nízkém propadu ceny, kdy za období 52.týdnů došlo tedy k celkovému ročnímu poklesu o – 2,15 % ceny a z toho od začátku letošního roku 2022 tento pokles byl ve výši – 2,83 % své ceny. Podle finančních stratégů komoditního trhu cena zlata tak v úterý dne 2.8.2022 dosáhla čtyřtýdenního maxima, protože byl slabší americký dolar (USD) a zároveň došlo k poklesu výnosů amerických státních dluhopisu a investoři tudíž zvýšily svoji poptávku po bezpečném kovu a to uprostřed rostoucích obav z ekonomického zpomalení, či dokonce reálného průběhu ekonomického cyklu recese.

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) v rámci obchodování na mezinárodním devizovém trhu právě v souvislosti s obavami ohledně vstupu ekonomiky USA do fáze recese již zhruba od poloviny minulého týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 30.v pořadí, začala pozvolna klesat. Aktuálně v průběhu ranních hodin druhého dne nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 31. v pořadí a to úterý dne 2.srpna 2022, zhruba 7:44 CET byla směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn na bodovém stavu ve výši 105,22 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,22 % bodové hodnoty. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0272 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,11 % kurzu vůči USD.

Dalším již zmiňovaným faktorem pro aktuální růst ceny zlata pak byl a nadále zůstává momentální stav výnosů US státních dluhopisů, kdy po oslabení směnné hodnoty USD i tyto výnosy klesly. Zejména investory dle sdělení finančních stratégů od dluhopisového trhu krátkodobě odradil pokles 30-ti a 10-ti letého US dluhopisu pod 3 % p.a. s odhledem na to, že základní úroková sazba nedávno zvýšená centrální bankou USA Federal Reserve System již dosáhla rozmezí 2,25 – 2,50 % p.a.. Dalším faktorem, který přispěl k růstu ceny zlata je pak samotná geopolitická situace ohledně aktuálních vztahů USA a Číny ve spojitosti s plánovanou návštěvou a cestou šéfové Kongresu Spojených států paní Nancy Pelosiové na Tchaj-wan. Čínský velvyslanec při OSN Zhang Jun řekl, že návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu podkope čínsko-americké vztahy. Podle některých zpravodajů paní Pelosiová by již v tuto chvíli měla být na cestě na Tchaj-wan a to v utajovaném režimu jejího letu, uvedly tři nezávislé zdroje neboť čínský státní tisk dokonce vyhrožoval sestřelením letadla, ve kterém by cestovala.